Přibývá statečných
Krátká reportáž z udílení Cen za odvahu
Stejně jako v letech minulých, i letos udělil Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu. Nositeli se opět stali lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.
Leo Steiner se snažil napravit pověst Úřadu Regionálního operačního programu Severozápad, v němž pracoval jako ředitel Odboru řízení programu. Brzy však poznal, že celý program byl od počátku nastaven tak, aby tyto peníze mohly být nelegitimně vyvedeny. V rámci tohoto programu mělo být během 7 let rozděleno 19 miliard. Rozkradeno, řečeno Leo Steinerem - celý ROP Severozápad byl jeden velký tunel. Jako člen Monitorovacího výboru, který měl hlídat rozdělování dotací, vystoupil se svým zjištěním o neuvěřitelném systémovém mafiánském rozkrádání eurodotací, čímž roztočil kolotoč vyšetřování, mediálních prohlášení a výhrůžek.
František Mráček, bývalý vedoucí Oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, poukazoval na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky kraje, mezi jinými na pochybnou investici do software na vyplácení stipendií pro žákovské jízdné či na podezřelé rozdíly v dotacích plynoucí na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Místo uznání začal František Mráček čelit šikaně, nátlaku, až nakonec přišel o místo.
„Jsem rád, že se nám již počtvrté podařilo ocenit osobnosti, které se nebály jít s kůží na trh a oznámily korupci nebo upozornily na machinace s veřejnými prostředky. Odvaha těchto lidí je pro nás všechny inspirací,“ okomentoval předání Cen za odvahu Karel Janeček, jeden ze zakladatelů a předseda správní rady Fondu.
Ceny za odvahu v minulosti získali Libor Michálek (kauza korupce ve Státním fondu životního prostředí), Ondřej Závodský (podezřelé smlouvy v Zařízení služeb ministerstva vnitra), Renata Horáková (korupce na znojemské radnici), Jakub Klouzal (předražování zakázek v oblasti informačních technologií na MZV), Věra Ježková (pravděpodobně zmařená investice polostátního podniku ČEZ), Martin Konečný (nestandardní prezidentské milosti Václava Klause), Jiří Chytil (kauza Opencard) a Vladimír Sitta, ml. (kauza DPP).
Nadační fond proti korupci je nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Kontakt: Linda Majerová, projektová manažerka NFPK, tel.: 734 315 353, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz, www.nfpk.cz
Autorem Cen za odvahu NFPK je Tomáš Buble z Graphite studio