S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
9. prosince 2013 | Cena za odvahu

Vladimír Sitta mladší

Cena za odvahu NFPK 2013 - 264 000 Kč

Ukrást důkazy i s papírnou? Jde to dokonce v souladu se soudním rozhodnutím

Odmítli se podílet na tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy a přišli o svoji rodinnou firmu. Vladimír Sitta mladší již od července 2009 upozorňuje na nekalosti ve společnosti Neograph, založenou jeho otcem a dědem. Policie ovšem nepodnikla výraznější kroky a Sitta byl po zveřejnění kauzy odstraněn z vedení druhým spolumajitelem.

Vladimír Sitta (nar. 1981) je již 4. generací v rodině, která má papírenskou výrobu jako rodinnou tradici. Z nižších pozic se vypracoval až do role obchodního ředitele a člena představenstva. Po násilném převzetí držitelem 50% akcií Janem Janků a za asistence společníků Advokátní kanceláře Šachta Partners byl 16. prosince 2011 „odejit“. Přestože pod jeho vedením společnost vykazovala pravidelný růst, měla ziskové hospodaření a vstoupila na řadu nových trhů i mimo Evropu. Pro svoji odbornost se Vladimír Sitta stal jediným soudním znalcem na výrobu papíru v ČR.

Janků vstoupil do společnosti v roce 2003 poté, co z důvodu finanční krize a vytopení Neographu při povodních 2002 (a odmítnutí uhrazení škody pojišťovnou) odkoupil 50% podíl dědy Vladimíra Sitty. V roce 2006 Janků informoval o ambici začít dodávat jízdní doklady pro Dopravní podniky hl. m. Prahy (DPP) z důvodů „dobré konstelace“ na Magistrátu hl. m. Prahy a vlivu Iva Rittiga. O rok později se stal generálním ředitelem DPP Martin Dvořák a v ten samý rok Janků podepsal se společností se sídlem na Panenských ostrovech zprostředkovatelskou smlouvu na provizi za jízdní doklady pro DPP (kauza „Předražené jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy“).

AK ŠACHTA & PARTNERS (nyní MSB Legal) připravila rámcovou smlouvu s DPP na dodávky jízdních dokladů, kterou Janků v lednu 2008 podepsal. Dodavatelem tisku pro Neograph se stala Státní tiskárna cenin, jejíž generální ředitel Richard Bulíček obdržel od Janků několik cenných darů, jak bylo v posledních dnech publikováno v médiích.

Ale až v pololetí 2009 se v účetnictví Neographu objevuje zmíněná zprostředkovatelská smlouva na provizi, kterou přináší Jan Janků. A přicházejí další faktury z Panenských ostrovů na řádově milionové částky. Od podzimu 2009 Vladimír Sitta sbírá relevantní důkazy (smlouvy a kopie faktur), v lednu 2010 je předává Protikorupční policii (ÚOKFK).

Až do léta 2011 ale ÚOKFK neprojevil žádnou aktivitu, a tak v červenci Vladimír Sitta upozorňuje média na falešné jízdenky v oficiální distribuci DPP společnosti Cross Point). Výhrůžkám ze strany DPP se Vladimír Sitta bránil říjnovou (r. 2011) žalobou na ochranu osobnosti u Městského soudu v Praze.

Na téma tunelování DPP uspořádal 6. prosince 2011 Nadační fond proti korupci tiskovou konferenci. O pouhý týden později Městský soud v Praze vydal usnesení o jmenování nových členů představenstva společnosti Neograph. Vůbec neověřoval tvrzení navrhovatele Jana Janků, že Neograph nikdo neřídí. A to v situaci, kdy společnost aktivně vedla soudní spor u stejného soudu! Vladimír Sitta i jeho otec tak byli zbaveni jakékoli účasti na společnosti, do jejíhož čela byl jmenován Jan Janků a jemu spřízněné osoby. Následně 16. prosince 2011 dochází k násilnému převzetí společnosti Neograph Janem Janků.

Pod novým „kompetentním vedením“ ve složení Janků a spol. vykazuje podle hodnověrných zdrojů hospodaření společnosti Neograph výrazně jiné hospodářské výsledky, než za doby, kdy byla společnost pod kontrolou rodiny Sittů.

Během roku 2013 začala protikorupční policie stíhat Jana Janků, Petera Kmeťe, Martina Dvořáka a další osoby kvůli jízdenkám DP Praha a dalším kauzám v DP Praha (např. kauza „Cross point“).

Články