Amnestie Václava Klause – sedmá část
Nadační fond proti korupci zveřejňuje sedmou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Vrchního státního zastupitelství a Vrchního soudu v Praze.
Jako v případě usnesení vydaných Vrchním soudem v Olomouci je i v případě Vrchního soudu v Praze většina rozhodnutí věnována stížnostem státních zástupců, kteří jimi „protestovali“ proti zastavení stíhání ze strany krajských soudů. Státní zástupci opět „licitovali“ o každé slovíčko, které mohlo rozhodnutí o zastavení stíhání zvrátit – většinou však opět neúspěšně.
Z usnesení opět dýchá úzkostlivá snaha držet se právní „korektnosti“. V několika případech byly obžalované osoby v minulosti již odsouzeny k nepodmíněným mnohaletým trestům vězení, avšak odvolací Vrchní soud v Praze případy vracel zpět. Trestní stíhání se tím prodlužovalo, až jej definitivně zastavila… amnestie. V roce 2009 se na adresu Vrchního soudu v Praze vyjádřil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa slovy: „Je to tajemný hrad v Karpatech, soudí neprůhledně, má tendenci řešit věci utajeně.“ (SPURNÝ, Jaroslav; KUNDRA, Ondřej. Štěstí soudce Kučery. 23. 3. 2009. Respekt.). Dlouhodobý vysoký funkcionář Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš patřil k letitým Klausovým favoritům (více zde).
Ve zbývajících usneseních zmíněný soud zastavil trestní stíhání coby soud odvolací, když jej zastihla amnestie. Ve čtyřech případech tak bylo zastaveno stíhání osob, které měly způsobit škodu přes 1,2 miliardy korun. V jednom případě bylo poškozeno přes 20 tisíc osob (spolu s přílohami měl spis výrazně přes sto tisíc stran).
V případě Vrchního státního zastupitelství v Praze byli státní zástupci amnestií nuceni třemi usneseními zastavit stíhání osob, které měly způsobit škodu přes 270 milionů korun. Dikce jejich textů se liší oproti dikci usnesení většiny kolegů–soudců.
Připomeňme, že ze získaných usnesení krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství za celou republiku plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun, k další škodě ve výši nejméně 3,4 miliardy korun již nedošlo. Poškodit měly přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.
Dodejme nakonec, že správní rada Nadačního fondu rozhodla o zveřejnění plných jmen stíhaných a amnestovaných osob, pakliže je bylo možné dodatečně zjistit.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Přílohy - Usnesení o zastavení trestního stíhání na základě čl. II rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause o amnestii ze dne 1. 1. 2013:
Kontakt: Martin Soukenka, analytik NFPK, e-mail: martin.soukenka@nfpk.cz