Tajuplný miliardář Pavel Hubáček
Rok 2013 byl pro Českou republiku zlomový. Po odchodu Nečasovy vlády, vstupu hnutí ANO do poslanecké sněmovny a zvolení prezidenta Miloše Zemana v témže roce totiž začalo v České republice docházet k nejrůznějším mocenským posunům. A to nejen u našich volených zástupců, ale také v zákulisí, kde změny politických poměrů zasáhly i ty, kteří bývají v žebříčcích různých médií označováni za největší české boháče.
Některé miliardáře měnící se politický vítr nezaskočil (Petr Kellner), jiní se se změnou veřejného diskurzu z veřejného dění v Česku stáhli (Zdeněk Bakala), další tu ale v té době začali naopak bohatnout a jejich vliv vzrostl. Příkladem jednoho takového jména z té poslední kategorie je olomoucký miliardář Pavel Hubáček: vlastník skupiny Unicapital a relativně nedávno nově vzniklé banky Creditas, kterého časopis Forbes v roce 2020 označil za dvaadvacátého nejbohatšího Čecha. Ještě před rokem 2017 se přitom v tabulce českých miliardářů a oligarchů vůbec nevyskytoval.
Kdo Pavel Hubáček vlastně je? Na tuto otázku ještě donedávna mnoho lidí neznalo odpověď. Jeden z raketově zbohatlých nejbohatších Čechů, který už několik let může používat i označení „bankéř“, se totiž úmyslně vyhýbal mediální pozornosti. Jeho vzestup, který se zhruba kryje s vzestupem Miloše Zemana a Andreje Babiše, byl přitom obdobně jako u lidí zbohatlých v devadesátých letech značně rychlý, ne zcela transparentní a jak se zdá, rovněž navázaný na politiku.
Ačkoliv by Hubáček zřejmě rád působil jako poctivý konzervativní investor, pod drobnohledem se objevuje trochu jiný člověk, který se pohybuje na pomezí byznysu a politiky, dělá zvláštní obchody a zřejmě ukrývá ve skříni nejednoho kostlivce. Podívejme se tedy detailněji a v širším kontextu na to, kdo pan Hubáček je.
Skupina Unicapital
Po té, co si Hubáček v devadesátých letech zkusil obchod se zbraněmi a získal kapitál v nebankovním byznysu s půjčkami na vysoký úvěr (SMART Capital), rozhodl se založit si vlastní investiční skupinu. Skupina Unicapital vznikla v červnu 2013 – v období po jmenování Miloše Zemana hlavou státu a před tím, než se do vysoké politiky dostal Andrej Babiš a jeho politická strana nazvaná „hnutí ANO 2011“. Nově založená společnost Unicapital a.s. měla sídlo v pražském domě na adrese Opletalova 23 naproti pražskému hlavnímu nádraží. Tam sídlila až do roku 2015, než se přesunula do vlastní budovy na nedalekém Florenci.
Tomuto domu jsme se v minulosti jak my, tak i novináři věnovali: vlastníkem je společnost Yarea, ve které v minulosti figurovali lidé spojovaní se zákulisním kmotrem a odsouzeným zlodějem ze socialistické samoobsluhy Ivo Rittigem: Petr Kmeť, David Michal, nebo Marek Stubley. Předsedou dozorčí rady společnosti Yarea byl krátce i dlouholetý obchodní partner bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly Luděk Podola, který byl mediálně probírán v rámci svých obchodů v Rusku, nebo ohledně možného napojení na lidi z čínských tajných služeb.
V domě také sídlila Strana práv občanů Zemanovci, ve které byl předsedou současný hradní kanceléř Vratislav Mynář, nebo společnosti Ene Investment a Famos trading Zemanova poradce a spojky na Rusko Martina Nejedlého. Že si tuto budovu Hubáček vybral za sídlo svojí budoucí vlajkové lodě je proto poměrně zarážející. V současnosti už v tomto domě Unicapital nesídlí, nicméně si tam otevřela pobočku Hubáčkova banka Creditas.
Ale zpět ke skupině Unicapital. Ta po svém vzniku ohlásila, že se hodlá stát silným hráčem na zemědělském trhu a investicemi do zemědělství svůj růst v roce 2013 nastartovala. Bez zajímavosti zejména s přihlédnutím k pozdějšímu dění není to, že je možné v té době dohledat i obchod mezi Unicapitalem a Agrofertem: na podzim 2013 koupil Unicapital Agro společnost AGRO – NOVA spol. s.r.o., aby jí v létě 2014 prodal společnosti ZZN Pelhřimov a.s. ze stáje Agrofertu. V orgánech ZZN Pelhřimov přitom figurovala pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek, o kterém ve spojitosti s Hubáčkem bude ještě řeč později.
Později se Unicapital pustil i do developerského byznysu (Unicapital Development), energetiky (Unicapital Energy) a zdravotnictví (Unicapital Healthcare).
Unicapital se rovněž zařadil mezi holdingy úspěšných českých miliardářů, kteří v České republice sice podnikají a vydělávají, ale neplatí tu daně. Nejprve byla cílová společnost vlastnící Unicapital daňově zaparkována na Kypru, načež se později konečným vlastníkem stal Unicapital N.V. se sídlem v Holandsku.
Banka Creditas
Pavlu Hubáčkovi dnes kromě Unicapitalu patří i nedávno vzniklá banka Creditas. I ta je ukázkou přímo raketově rychlého růstu. Hubáček byl nejprve drobnějším spoluvlastníkem třebíčské kampeličky Creditas (v minulosti známé jako 1.Třebíčská záložna), načež později vykoupil za skoro půl miliardy korun podíly dalších menších vlastníků a v roce 2015 se stal většinovým majitelem. V té době už Creditas nesídlila v Třebíči, ale v Hubáčkově domovské Olomouci.
Hubáčkovým dlouhodobým plánem přitom byla přeměna záložny v novou českou banku. Chvíli to vypadalo, že se mu přeměna nepodaří, protože o záložnu se zajímala Česká národní banka. Ta spustila několikaměsíční kontrolu, po jejímž konci v roce 2015 ČNB uvedla: „„Zjištěné skutečnosti nasvědčovaly tomu, že účastník řízení nedodržuje základní obezřetnostní pravidla, jimiž se musí každá úvěrová instituce řídit, v důsledku čehož pak může být ohrožena jeho finanční stabilita a zájmy jeho vkladatelů, případně jeho další existence.“ (více)
I přes tyto poměrně vážně znějící nedostatky, které by zřejmě mohly leckteré jiné záložně zkomplikovat život, se nicméně Hubáčkovi už o rok později povedlo získat od České národní banky licenci (více).
Je ovšem otázkou, nakolik se banka Creditas poučila, protože během letošního roku přišla ze strany České národní banky opět drtivá kritika. ČNB totiž objevila v Creditas celou řadu pochybení, na základě kterých donutila Hubáčkovu banku kompletně vyměnit dozorčí radu. „"Mezi vůbec nejzásadnější zjištěné nedostatky z hlediska zajištění elementárního fungování účastníka řízení je třeba zařadit selhání dozorčí rady při dohledu nad řídícím a kontrolním systémem,“ uvedla ČNB. Stejně jako dříve bylo Creditas vytýkáno to, co už v minulosti v Česku dokázalo jiné banky položit a co následně připravilo jejich klienty o peníze: "V oblasti úvěrového rizika se jednalo o selhání při vyhodnocování a omezování úvěrového rizika několika objemově významných úvěrů."
Novináři například zjistili, že banka Creditas poskytla jeden takový úvěr ve výši 720 milionů korun holdingu firem kolem Masarykova okruhu, který provozuje Karel Abraham. Hubáček přitom vlastní v byznysu kolem brněnských závodů také podíl.
Konexe jsou základ
I Pavel Hubáček zřejmě – tak jako mnozí další - pochopil, že základem úspěchu jsou v České republice kvalitní konexe. A to jak do politiky, tak i do byznysu. Hůře situovaní podnikatelé a politici si k takovému účelu pořizují malá sportovní centra, restaurace, či vinárny. Hubáček ovšem patří mezi ty lépe situované a proto i jeho investice do konexí míří výš.
V roce 2017 naříklad koupil od dalšího prozemanovského (více) miliardáře a mj. majitele TV Prima Ivana Zacha slavný Grandhotel Pupp v Karlových Varech (více). Záhy zde už byl Hubáček viděn v přátelském rozhovoru s dalším mediálním magnátem Jaroslavem Soukupem, nebo Hubáčkovým známým Faltýnkem (více).
Média rovněž informovala o tom, že se Hubáček zřejmě stal majitelem vily v legendárním letovisku Monte Argentario (více). Jedná se o malé městečko v Toskánsku, které v Česku proslulo v roce 2009 jako místo, kde si užívají mimo jiné i čeští politici a lobbisté. Konkrétně sem jezdil například premiér Mirek Topolánek s Markem Dalíkem, ředitel ČEZ Martin Roman, šéf Spolchemie a Setuzy Martin Procházka, místopředseda ČSSD Milan Urban, plzeňský podnikatel označovaný za „kmotra“ Roman Jurečko, nebo poradce ČEZ Vladimír Johaness, který měl údajně letovisko pro českou smetánku objevit. Monte Argentario se stalo symbolem „starých pořádků“, kdy vysoce postavení politici, ředitelé významných státních firem a lobbisté prorostli do chobotnice, ve které se věci namísto v poslanecké sněmovně řešily na golfu, nebo právě v zahraničních přímořských letoviscích.
O to překvapivější byla informace, kterou přinesly v roce 2019 Hospodářské noviny: Hubáček se měl přidat do elitního klubu vlivných a měl přes svoji spolupracovnici Silvii Talpovou získat vilu v Monte Argentariu, a to od bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka. Tedy jednoho ze symbolů střetů zájmů a člověka podezřelých osobních kontaktů z doby Topolánkovy vlády.
Za zmínku stojí i další Hubáčkův projekt, kterým je olomoucké koňské závodiště. Zatímco v devadesátých letech se politici po vzoru Václava Klause stýkali na tenise, a o dekádu později na golfu, v posledních letech se dalším místem určeným k neformálnímu setkávání podnikatelů a politiků staly právě koňské dostihy. Parkur jezdí dcera Andreje Babiše Vivien, dcera majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa Natálie, nebo dcera Petra Kellnera Anna. Na olomouckém závodišti se pak s Hubáčkem potkávají třeba šéf představenstva J&T Banky Štěpán Ašer, Radovan Vítek, Jaroslav Faltýnek, či Jaromír Soukup, jehož donedávna silně prozemanovská televize rovněž patří mezi věřitele Hubáčkovy banky Creditas.
Politické vazby
Propojení politiky a Hubáčkových obchodů je vidět i na celé řadě politiků, jejichž jména se kolem tohoto olomouckého finančníka objevují. Zmiňme alespoň několik lidí, o kterých už referovala média.
Na jaře 2019 se objevila informace, že pro Hubáčka začal pracovat bývalý náměstek pro investice olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) Filip Žáček. Staněk byl nejprve primátorem Olomouce, načež se po neúspěchu ve volbách v roce 2018 stal ministrem kultury. Právník Žáček Staňka na ministerstvo kultury následoval a stal se na ministerstvu poradcem. Současně ale vyšlo najevo, že Žáček začal pracovat i pro banku Creditas miliardáře Hubáčka. Co přesně pro Creditas dělá, nicméně odmítl jak Žáček, tak i Creditas komentovat.
Další zajímavou politicky činnou osobou z Hubáčkova okolí je pak Roman Schindler. Ten se stal mediálně známým v roce 2007, když coby člen ODS z „rodinných důvodů“ odstoupil z funkce náměstka pro lesní a vodní hospodářství ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS). Skutečným důvodem jeho odstoupení však bylo to, že se prokazoval inženýrským titulem, který ovšem vůbec neměl (více).
V roce 2009 se pak Schindler stal vedoucím odboru kanceláře jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) – a to přesto, že vedoucí odboru musel mít vysokoškolské vzdělání, které Schindlerovi stále chybělo. V době, kdy už Haškovu kancelář vedl, teprve začal studovat bakalářské studium na Zahradnické fakultě brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. "Považuji to za pseudoaféru. Pan Schindler je vedením odboru kanceláře hejtmana pouze pověřen, není jmenován. A já nevidím nic špatného na tom, když člověk dostane druhou šanci," uvedl k věci tehdejší hejtman Hašek (více).
V roce 2011 se pak Schindler objevil ve funkci poradce starosty Znojma Zbyška Kaššaie (ČSSD), kdy měl dotyčnému radit s rozvojem, majetkem, financemi a výstavbou (více). Jeho konkrétní činnost byla ovšem opět zahalena tajemstvím a Schindler neměl být dle dostupných informací placený z veřejných peněz. S médii se o své práci a nepravidelném dojíždění na znojemskou radnici odmítal bavit. (více)
Schindler se také objevil ve velkém množství soukromých firem a subjektů - například se stal členem dozorčí rady Smíšené obchodní a průmyslové komory České republiky a Demokratické republiky Kongo. Jiné z těchto firem pak patřily právě do impéria Pavla Hubáčka – a nebylo jich zrovna málo. (více). Že Schindler nebyl jen zcela řadovým anonymním zaměstnancem by mohl napovídat fakt, že když pořádal Jaroslav Faltýnek proslulou výstavu svých obrazů, na kterou neomylně zavítali mnozí vlivní lidé z Faltýnkova okolí, přišel i Hubáček. A společně s ním se tam objevil i Schindler, kterého média označila za Hubáčkova manažera (více).
Úzké propojení na Hubáčka a Faltýnka nicméně nevadilo tomu, aby se Schindler v roce 2018 stal vedoucím kanceláře nového ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka, a to bez výběrového řízení (více). Nikoho asi nepřekvapí, že Vojáček (bývalý ředitel Vojenských lesů a statků ČR) je člověk dosazený hnutím ANO, který patří do okruhu Jaroslava Faltýnka (více).
Hubáček a Efko
Zdaleka nejproslulejší se ovšem staly Hubáčkovy vztahy s hnutím ANO, a zejména pak se zmíněným „Markem Dalíkem“ Andreje Babiše: Jaroslavem Faltýnkem alias Efkem. V roce 2019 vyšlo najevo, že Faltýnek bydlí se svojí mladou přítelkyní v Praze v luxusním bytě o velikosti 200 metrů čtverečních, který vlastní společnost Selada trade. Ta patřila Jiřímu Salajkovi, jednomu ze zaměstnanců Pavla Hubáčka, který je jednatelem společnosti Creditas s.r.o. vlastněné bankou Creditas. Šlo přitom dokonce o jeden ze dvou bytů, které Salajka vlastnil a Faltýnek v něm bydlel, přičemž ke koupi bytu Salajkou mělo dojít vždy před Faltýnkovým nastěhováním (více).
Že nejde o náhodu napovídá fakt, že díky Faltýnkovým lidem nedávno předtím získal Hubáček podíl ve společnosti ČD Telematika, která spravuje optické kabely. Onen podíl pak zanedlouho po té přeprodal s obřím ziskem skupině PPF. O koupi podílu měly přitom dlouhodobě zájem samotné České dráhy, což podporoval i tehdejší ministr dopravy za ANO Dan Ťok. Transakci ovšem – ministrovi z vlastní strany navzdory - překazil jeden z Faltýnkových přerovských spolužáků: náměstek ministra dopravy a tehdejší předseda dozorčí rady ČD-Telematiky Milan Feranec. Jinak také poslanec za ANO, Faltýnkův dlouholetý přítel a kolega mimo jiné z Agrofertu. Souvislost mezi Faltýnkovým luxusním pražským bytem a oním obchodem nebylo možné dokázat, nicméně se logicky začaly šířit spekulace, že onen byt je Faltýnkovou odměnou za dobře odvedenou práci.
Hubáček ve Stoce
Hubáčkovo jméno se objevuje i v jednom z největších korupčních skandálů posledních let: v brněnské kauze Stoka. Připomeňme, že se jedná o složitou chobotnici, jejímž středobodem je v Brně kdysi vlivný politik z hnutí ANO Jiří Švachula. Ten měl být podle policie coby radní v Brně-Střed odpovědný za provozování chobotnicového systému, kterým se ohýbaly veřejné zakázky. Faltýnek měl dle vyjádření svých bývalých spolustraníků systém pomáhat budovat a Švachula je obviněn z toho, že z něj bohatě profitoval. Brněnská chobotnice zřejmě tak dlouho fungovala i díky tomu, že měla krytí z nejvyšších míst – syn Jaroslava Faltýnka Švachulu označil za rodinného přítele, se kterým se Faltýnkova rodina zná „deset až dvanáct let“, a který se na druhé místo kandidátky v Brně-Střed dostal díky Faltýnkově přičinění. V policejních odposleších se také objevuje záhadný pan „Efko“, který měl z ohnutých zakázek dostávat procenta (více).
Poblíž Faltýnka a Švachuly se pak opět objevuje Hubáček: Švachulově nadaci Aspekt měla například už v roce 2014 poslat peníze i tehdejší kampelička Creditas (více). V té samé kampeličce měl pak konto i další významný člen brněnského ANO a policií vyšetřovaný účastník kauzy Stoka ze Švachulova okruhu: 2.náměstek brněnského primátora Richard Mrázek. Ten vlastnil jak účet v Creditas, tak i svého času bydlel v Hubáčkově brněnském bytě (více). Hubáček měl osobně navštěvovat jak Mrázkův pražský podnik Blue Wagon, kde se občas ve stejnou dobu vyskytoval i Faltýnek, tak i Švachulovu vinotéku Garage Wine ve středu Brna. Policie má také k dispozici svědectví člověka, který tvrdí, že byl přítomen tomu, když Hubáček osobně v letech 2015-2016 předával Faltýnkovi koženou brašnu plnou páskou přelepených pětitisícovek.
Vzhledem k těmto konexím nevypadá jako náhoda kromě jiných věcí ani to, že v Brně získal za zvláštních okolností lukrativní pozemky Hubáčkův advokát Jiří Kňáva. Obchod měl vyjednat právě Mrázek (více).
Bez zajímavosti není ani fakt, že Hubáčkovo jméno figuruje v seznamu jmen lidí, kteří si podle médií za peníze objednávali u brněnských policistů lustrace svých jmen – aby věděli, kdyby se na ně policie náhodou chystala (více). Informace měl Hubáčkovi zprostředkovat jeho spolupracovník, kterým byl bývalý policista Libor Macek. Ten měl Hubáčkovi zprostředkovávat bezpečnostní služby.
Ruská stopa
Podobně jako Miloš Zeman a Andrej Babiš, u kterých je stejně jako u Hubáčka klíčový onen zmíněný rok 2013, se i kolem Hubáčka objevují různé „východní indicie“. Pražské začátky skupiny Unicapital byly, jak už bylo zmíněno, spojeny s domem Opletalova 23, kde se v roce 2015 mohl Hubáček potkávat s ruskou spojkou prezidenta Zemana Martinem Nejedlým, který zde měl hlášeny své firmy Famos trading a Ene investment, přes které byl Nejedlý napojen například na ruský Lukoil.
Následně se Unicapital přesunul do nové vlastní budovy nazvané S9 na pražské Florenci, kterou odkoupil od skupiny J&T, se kterou byl Hubáček rovněž propojený. Na novém domě se pak objevila dvě loga: první patřilo Hubáčkově bance Creditas a druhé průmyslově-technologickému holdingu Czechoslovak group zbrojaře Jaroslava Strnada. Jinak take člověka, který začal růst podobně jako Hubáček po roce 2013, a který byl považován za člověka, který rovněž nemá k Rusku daleko. Kromě různých východních obchodů (více) může být dalším z důvodů i tehdejší Strnadovo spojenectví s Alexejem Beljajevem – potomkem carského důstojníka, o kterém se psalo jako o spojce na Rusko, známém Vladimíra Putina, bývalém kolegovi Andreje Babiše z Petrimexu, nebo také jako o člověku s možným napojením na podsvětí (více). Beljajev i Strnad byli proto cílem, o který se zajímaly tajné služby. Do jejich hledáčku se tak možná mohl dostat i Hubáček, který Czechoslovak group pomohl financovat některé klíčové projekty – například získání známé kopřivnické Tatry (více).
Ruskou stopu má i kampelička a posléze banka Creditas. Předsedou představenstva tehdejší záložny Creditas byl mezi lety 2010 a 2011 Petr Rasocha, který předtím mezi lety 2006 a 2009 pracoval pro ukrajinskou VAB bank. Ta začala mít v roce 2009 finanční problémy a její vlastník Sergej Maximov byl později obviněn z finančních machinací. Od roku 2014 pracuje pro úvěrovou společnost Vyruchai-Dengi, jednu z největších půjčkových společností v Ruské federaci (více). Ta spadá pod skupinu Snapcore, která má kanceláře v Praze, Singapuru, na Kypru a v Moskvě.
Od Rasochy a skupiny Snapcore pak vedou stopy i do současné politiky: pod Snapcore spadá i společnost MBA Consult, pro kterou v Rusku pracuje i jistý Fedor Vachata. Toho najdeme v překladatelské obchodní společnosti NFV Translate s majitelkou Natálií Vachatovou (více), jinak také jednou z čelních političek hnutí Trikolora, která dává rozhovory pro ruský Sputnik na téma vystoupení Česka z Evropské unie, nebo odmítání boje s dezinformacemi (více). Vachatová je lídryní Trikolory pro Středočeský kraj a osobně ji do funkce měl prosadit Václav Klaus mladší, který jinak dlouhodobě odmítal tezi, že je jeho strana možným trojským koněm ruské federace v ČR.
Východní historii má i současný předseda představenstva a generální ředitel banky Creditas Vladimír Hořejší, který do funkce nastoupil na začátku roku 2017. Hořejší se stal široké veřejnosti známou osobou v roce 2006, kdy rezignoval na post prvního náměstka ministryně informatiky Dany Bérové. Svým podpisem měl totiž pomoct vytunelovat půl miliardy korun, které zmizely z České konsolidační agentury (více). Mezi lety 2008 – 2011 se pak Hořejší stal místopředsedou představenstva Evropsko-ruské banky (alias ERB Bank). Je zvláštní náhodou, že i ta byla předtím rovněž v majetku České konsolidační agentury, načež ji koupila společnost Strojtransgas - dcera ruského plynárenského gigantu Gazprom (více). Banka nejprve měla pobočky jen v Praze a Karlových Varech, a věnovala se ruským klientům (více). Mezi nimi byl například Vladimír Jermakov – jeden z nejvlivnějších ruských obchodníků v Česku, který v Česku dlouhá léta ovládal pobočku ruského Gazpromu: firmu Vemex, která začala během prezidentského období Miloše Zemana dodávat plyn i na Pražský hrad. Finančník a ředitel banky Roman Popov se ostatně měl vyjádřit, že ERB bank dostala v Česku licenci díky politickým kontaktům (více).
Později se aktivity ERB bank rozrostly i na bankovní služby pro běžné české klienty, což ovšem nemělo dlouhého trvání a banka později zkrachovala. Po jejím krachu vyšlo najevo plno zajímavých skutečností: banka měla být sledována tajnými službami a měla například financovat rizikové investice lidí z okolí (opět) Gazpromu. Měla také půjčit francouzské političce z řad extrémní pravice Marine Le Penové (dlouhodobě podporované Putinovým Ruskem) 240 milionů korun, které ale dotyčná strana nesplácela (více). V médiích se také objevily informace, že přes banku mohly jít peníze na finanční operace v Iránu a že cílem mohly být dodávky zbraní v konfliktu v Sýrii. Na tato a další dobrodružství pak doplatili menší čeští klienti, kteří ERB bank uvěřili a svěřili jí své úspory (více).
V rámci ruských vazeb Hubáčkova okolí zmínit i bývalého předsedu představenstva kampeličky Creditas, kterým byl mezi lety 2011-2012 krátce Karel Bureš. Ten v letech 1997-2005 pracoval v bance HSBC na pozici vedoucího „treasury“ operací – a to v době, kdy tato banka poskytovala úvěry Agrofertu (více). Podle výroční zprávy Creditas z roku 2011 pracoval Bureš před nástupem do Creditas pro HSBC v Ruské federaci, kde budoval korporátní bankovnictví. Po odchodu z Creditas se Bureš stal na základě osobní intervence Andreje Babiše předsedou představenstva státní České exportní banky (více).
Drobnou zajímavostí je to, že i Hubáček - stejně jako jako jeho obchodní partner Strnad – před lety obchodoval se zbraněmi. V devadesátých letech byl totiž jak on, tak jeho bratranec Karel Hubáček spoluvlastníky společnosti Czech weapons. Když oba Hubáčkové ze společnosti na začátku nového tisíciletí zmizeli, objevil se ve společnosti jako jednatel jistý Ing. Alexandr Titov. O tom se nedá zjistit příliš mnoho – snad jen to, že byl později (v době, kdy už s Hubáčkem neměl nic společného) odsouzen k podmíněnému trestu a zákazu činnosti, když s jinou svou firmou nelegálně dovezl konspirativním způsobem protiletadlové systémy z Ukrajiny, aby se je následně pokusil propašovat do Alžíru (více). Titov měl být také propojen s ruským vlastníkem kunovické společnosti Aircraft Industries Iskanderem Machmudovem, který patří mezi jednoho z nejbohatších ruských oligarchů, před kterým před několika lety varovalo americké ministerstvo financí (více).
Vzhledem k tomu, že Hubáček růst svého impéria staví na vydávání dalších a dalších miliardových dluhopisů, u kterých není díky české legislativě možné z veřejných zdrojů zjistit vlastníka, tak můžeme pouze spekulovat, kdo všechno tomuto novému českému miliardáři v jeho růstu pomohl. Jedna věc je ovšem jistá: ještě o něm v budoucnu hodně uslyšíme.
v anglické verzi ke stažení ZDE.