20. října 2021 | Aktuality

Seriál o státní správě: Deník N

Téma státní správa se možná na první pohled jeví jako nudné a nedůležité. Deník N se však rozhodl tento mýtus vyvrátit a ve speciální sérii článků přesvědčit, ve spolupráci s insidery a odborníky na fungování státní správy, čtenáře o opaku. Podle právního experta Nadačního fondu proti korupci Ondřeje Závodského “nahradil korupci 90.let mnohem sofistikovanější model, který ohýbá celou zemi”. Není tedy naopak státní správa a způsob, jakým ji změnil manažerský způsob vládnutí Andreje Babiše, jeden z největších problémů České republiky? 

Podle expremiéra Vladimíra Špidly by měla být ideální státní správa “stabilní, ale inovativní, schopná diskutovat strategické otázky a dojít ke společenské shodě. “ Jinými slovy, určitá forma byrokracie je také ukazatelem kvality života v daném státu. Není tedy na čase začít o pojmu byrokracie uvažovat i jinak, než jako o nadávce? A chrání státní úředníky služební zákon nebo se jej politici naučili využívat tak, aby státní správa nepracovala pro stát, ale pro jejich zájmy?

Seriál článků o státní správě Deníku N ukazuje že téma státní správy je nejen důležité a zajímavé, ale také klíčové, pokud chceme poznat, kdy politici zemi řídí a kdy už ji ovládají.