Řídit Šumperk jako firmu
Šumperské hnutí ANO si už svých “pět vteřin” ve velkých médiích užilo v roce 2019, kdy jeden z administrátorů facebookové stránky “ANO, tohle je Šumperk” neovládl svoje emoce, při komunikaci soukromými zprávami.
Na otázku studenta Rudolfa Brože, proč šumperské ANO nejdřív schválilo vyvěšení tibetské vlajky na radnici a podpořilo tak obyvatele této země okupované Čínou, a pak následně o několik měsíců později schválilo cestu šumperského zastupitelstva do Číny, odpovědělo hnutí: „Rudánku, utři si pocintanou bradu od mlíka a bež opruzovat jinam“. Po bouři v médiích se od této formy komunikace distancoval i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, stránka “ANO, tohle je Šumperk” zmizela z Facebooku a šumperské hnutí ANO média zajímat přestalo. Nadačnímu fondu proti korupci však z hledáčku nezmizelo. Při bližším zkoumání na něj navázaných firem jsme našli další, snad ještě zajímavější příběh. Ten začal ještě o něco dřív.
Ze Šumperka na kraj
Současný šumperský radní Martin Hožďora začal podnikat už v devadesátých letech. Ovšem dařit se mu začalo až v roce 2014, kdy vstoupil do lokální politiky za hnutí ANO a většinově ovládl firmu Prumhor. Začal totiž hojně dostávat zakázky nejdříve od Šumperku a jeho městských organizací a později i od Olomouckého kraje, kde vládnul od roku 2016 hejtman Okleštěk z ANO. S Oklešťkem si pravděpodobně rozuměli, protože podle médií hejtman v roce 2018 vyšachoval z povolebních jednání lídra místního vítězného hnutí ANO a favorita na starostu Martina Janíčka a místo toho je vedl osobně, společně s Martinem Hožďorou. ANO vytvořilo po Hožďorově a Oklešťkově vyjednávání koalici ANO+Šumperáci+Pro Šumperk a ANO v ní získalo několik radních a funkci místostarosty. Jedním z radních se stal také Martin Hožďora. Navíc se stal také členem Komise strategického rozvoje, výstavby a životního prostředí.
Ve stejný rok poslala společnost Prumreal Beta, vlastněná Prumhorem (a sama zcela bez zakázek), hnutí ANO 50 000 Kč. Tuto částku posílali kandidáti ANO ve volbách často, ale jednoznačně tvrdit, že šlo o nějakou nepsanou povinnou částku pro lidi, kteří chtěli v ANO funkci nelze. Z vlastních prostředků poslal Hožďora hnutí 2000 Kč.
Zvolení radním v roce 2018, nastartovalo další růst Hožďorovy firmy Prumhor a ta začala dostávat další zakázky jak od Šumperka (například od akciové společnosti Podniky města Šumperk), tak od Olomouckého kraje. Od něj získal za sedm let zakázky za 94 297 077,41 Kč. Před vstupem ANO nedostala Hožďorova firma žádnou zakázku nedostala.
Šumperská spojka
Podle serveru Hlídače státu, který monitoruje jak politici zacházejí s veřejnými prostředky, má Prumhor stále víc zakázek a roste. Jen v roce 2021 uzavřel 8 smluv za 72 mil. Kč (nárůst o 5,29 % oproti roku 2020), přičemž u tří utajil hodnotu kontraktu. Největší smlouvy za rok 2021 byly uzavřeny v oblastech stavebnictví (71 mil. Kč), opravy, údržba, záruční i pozáruční servis (495 047 Kč), nábor zaměstnanců (135 000 Kč).
Podle Nadačního fondu proti korupci je případ Martina Hožďory příkladem silného podezření na střet zájmů. Finanční vzestup jim ovládané firmy Prumhor se kryje s jeho úspěšnou dráhou politika.