6. února 2020
|

Partnerství pro otevřené vládnutí

V pondělí 27. ledna vyhlásilo Ministerstvo spravedlnosti veřejné konzultace k přípravě Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí. Cílem těchto konzultací je shromáždění návrhů na závazky České republiky v oblasti otevřeného vládnutí, které by mohly v následujících dvou letech přispět k otevřenějšímu vládnutí v České republice.

Návrhy na závazky mohou zájemci zasílat písemně nejpozději do 24. února 2020 nebo je osobně prezentovat na veřejném workshopu,který se uskuteční 2. března 2020 a kterým první kolo veřejných konzultací skončí. O workshopu budeme včas informovat.  

Návrhy na závazky je možné zasílat přednostně na e-mailovou adresu OGP@msp.justice.cz nebo poštou na adresu Ministerstva spravedlnosti ČR, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2. Případné dotazy mohou zájemci směřovat k národní kontaktní osobě pro OGP.

Posláním mezinárodní iniciativy Partnerství pro otevřené vládnutí, jejímž členem je Česká republika již od roku 2011, je podporovat zapojení nevládního sektoru a občanské společnosti do rozhodování o záležitostech, které se jich dotýkají a které jsou pro ně podstatné. Děje se tak v souladu s principy otevřeného vládnutí, které je založeno na hodnotách transparentnosti, odpovědnosti za své jednání a zapojování veřejnosti do procesů rozhodování, nastavování politiky a v neposlední řadě i poskytování smysluplné zpětné vazby.

Cílem veřejných konzultací je prostřednictvím spolupráce a dialogu s občany, neziskovými organizacemi, akademickou sférou, profesními komorami a dalšími profesionály ve svém oboru navrhnout a přijmout takové závazky či úkoly, které principy otevřeného vládnutí naplňují a posouvají tak proces vládnutí v České republice na kvalitativně vyšší úroveň. Více informací naleznout zájemci zde.

Hlavním kritériem návrhů na závazky je, aby v sobě obsahovaly prvek zapojení občanské společnosti, vázaly se na výše zmíněné hodnoty otevřeného vládnutí a byly dostatečně konkrétní, realizovatelné a měřitelné. Svým zaměřením mohou navrhované závazky navazovat na již dříve sledovaná témata boje proti korupci (podpora whistleblowingu), přístupu veřejnosti k informacím a zvýšení transparentnosti (právo na informace, otevřená data, zveřejňování rozsudků, přístupnost vědeckých informací) nebo například zlepšování veřejných služeb (zavádění managementu kvality ve státní službě). Mohou se ale také vztahovat k jakékoliv jiné oblasti a pomáhat například s naplňováním Cílů udržitelného rozvoje. Více podrobností o celém procesu vytváření Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2020 až 2022 a o konkrétní podobě možných závazků naleznete zde a v podrobném doprovodném dokumentu k veřejným konzultacím.

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.