S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
11. října 2021 | Akademie

Obchodní akademie Dušní, Praha

První protikorupční akademie tohoto školního roku se uskutečnila 1. října na OA Dušní a to v nové podobě. Studentky a studenti měli možnost se seznámit s možnostmi aktivního zapojení se do činnosti občanské společnosti a následně je využít v interaktivní hře Detektivka v krabici, a vyhrát milé dárky od sponzora Protikorupční akademie společnosti Alza.cz

O své zkušenosti se podělil občanský aktivista a novinář Jakub Čech spolu s ředitelem fondu Karlem Škáchou a zbytkem týmu. 

Detektivka v krabici je napínavá vzdělávací hra pro středoškoláky. Zábavný workshop studenty provází 60-minutovým vyšetřováním, při kterém se učí používat nástroje aktivního občana jako Žádost o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb., Katastr nemovitostí, Registr smluv a Databáze expertů ČR. Každá dvojice studentů má pomocí krabice plné důkazů odhalit zápletku neobyčejného příběhu. To je ale bez používání nástrojů aktivního občana nemožné. Tento humorný workshop má podpořit aktivizaci občanské společnosti především u studentů dospívajícího věku. Z naší zkušenosti, seznámení žáků s nástroji aktivního občana probouzí jejich zájem o veřejné dění a dává jim užitečné nástroje k ověřování informací z veřejně dostupných zdrojů. Dvojice, která jako první spletitý příběh rozlouskne, je odměněna cenami.