S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
28. dubna 2021 | Akademie

O protikorupční akademii NFPK

Protikorupční akademie je tříhodinový program pro střední školy. Spolu se členy týmu Nadačního fondu proti korupci studenty Protikorupční akademií provází český aktivista a novinář Jakub Čech. Studenti se v průběhu akademie srozumitelně dozví svá občanská práva a příklady jejich využití. Získají informace o práci Nadačního fondu proti korupci a naučí se, co dělat v případě, že se sami stanou svědky korupčního jednání. V poslední hodině přednášky se studenti aktivně zapojí do interaktivního progresivně-vzdělávacího workshopu a stanou se tak součástí humorného detektivního příběhu. Detektivka v krabici studenty učí, praktickému použití on-line nástrojů aktivního občana (např. Registr smluv a Žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím), které se studentům budou hodit v osobním i pracovním životě.

 

Detektivka v krabici je napínavá vzdělávací hra pro středoškoláky. Zábavný workshop studenty provází 60-minutovým vyšetřováním, při kterém se učí používat nástroje aktivního občana jako Žádost o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb., Katastr nemovitostí, Registr smluv a Databáze expertů ČR. Každá dvojice studentů má pomocí krabice plné důkazů odhalit zápletku neobyčejného příběhu. To je ale bez používání nástrojů aktivního občana nemožné. Tento humorný workshop má podpořit aktivizaci občanské společnosti především u studentů dospívajícího věku. Z naší zkušenosti, seznámení žáků s nástroji aktivního občana probouzí jejich zájem o veřejné dění a dává jim užitečné nástroje k ověřování informací z veřejně dostupných zdrojů. Dvojice, která jako první spletitý příběh rozlouskne, je odměněna cenami. Detektivka v krabici je prozatím určena pouze pro 3. a 4. ročníky středních škol. Pro mladší ročníky je připraven workshop v jiné podobě. 

Cílem Protikorupční akademie je povzbudit studenty k aktivnímu zájmu o veřejné dění a vytvořit tak prostor, kde mohou klást jakékoliv dotazy z oblasti korupce, fungování státu a politiky. Program Protikorupční akademie je sestaven přímo na míru všem studentům. Obsah akademie lze také přizpůsobit podle specifických požadavků školy a učitelů občanské výchovy či výchovných poradců.

 

Přihlaš svou třídu do Protikorupční akademie

 

Po vyplnění formuláře Vás kontaktujeme a domluvíme s Vámi vzdělávací zážitek na míru!

Generálním partnerem Protikorupční akademie je společnost    

  

 

Mediální výstupy