20. listopadu 2019 | Aktuality

Vyjádření k tweetu ze 17.11.2019

17.listopadu jsem po osobní zkušenosti zveřejnil tweet v tomto znění:

 

„Jen člověk vychovaný v absolutním sobectví a bezlásce bere své dítě do války. Litujeme @VaclavKlaus_ml.“

 

Byla to reakce na situaci, která se odehrála na Národní třídě, kdy byl Václav Klaus ml. slovně dehonestován účastníky piety. Po zveřejnění se strhla lavina nenávistných útoků na náš Fond, byli jsme obviněni z fašismu, bolševismu, pošlapávání svobody a z rozpoutávání války. Zároveň je nám armádou trollů vyhrožováno fyzickými útoky, smrtí všem "chvilkařům" atd.

 

Jsem přesvědčený, že Václav Klaus ml. vyvolal předem pečlivě připravenou kampaň ke svému zviditelnění. VKML šel do předem očekávaného střetu, což bylo expresivně vyjádřeno slovem válka. Tento výraz může být považován za výstižný, protože zde opravdu mohlo jít o život, nenávistný dav je vždy nevyzpytatelný. Odsuzujeme jakékoliv sprosté a nenávistné chování, nicméně rizika si byl Klaus dopředu vědom, což potvrzuje i skutečnost, že ho doprovázela početná ochranka. Proto se ptám, proč si někdo vezme do takové situace své malé dítě? Není to proto, aby přes emoce získal hlasy pro svou novou politickou stranu? Tweet tedy napadal jeho roli otce, nikoli jeho právo uctít památku 17.listopadu.

 

Nešlo o žádné oficiální vyjádření NFPK, který se zabývá protikorupčním bojem. NFPK je apolitická organizace, která nepodporuje žádnou politickou stranu. Zcela legitimně se ale cítíme být součástí občanské společnosti a tudíž cítíme právo vyjadřovat se ke společenskému dění a před podobnými věcmi veřejnost varovat.

 

PhDr. Karel Škácha, ředitel NFPK