15. června 2017 | Tiskové zprávy

Úspěch Fondu v kauze MPSV

Vrchní soud v Praze dne 14. června 2017 pravomocně odsoudil bývalého náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimíra Šišku ke čtyřem letům vězení za to, že zneužil svou pravomoc a sjednal společnosti Fujitsu Technology Solutions výhodu při zadání veřejné zakázky. Skončila tak jedna větev kauzy nefunkčních informačních systémů MPSV, které se Nadační fond proti korupci od počátku intenzívně věnoval.              

Připomeňme, že Fond podal v únoru 2012 trestní oznámení na tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jeho tehdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku a dalších. Těchto trestných činů se dotyční mohli dopustit při zavádění nových informačních systémů na výplatu služeb zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek na úřadech práce. Fond tehdy ke kauze uspořádal tiskovou konferenci, na které mj. prezentoval skandální skutečnosti kolem nových – a navíc nefunkčních – systémů, které na počátku roku 2012 způsobily kolaps na úřadech práce. Od té doby se Fond kauze stále intenzívně věnoval. Včerejší pravomocné rozhodnutí soudu tak potvrdilo tehdejší podezření Fondu. K úplné spokojenosti ještě zbývá vymoci po odsouzeném škodu, kterou měl podle obžaloby způsobit.  

„Kauza informačních systémů na MPSV svého času plně ovládla český mediální prostor. Byla to velká kauza Fondu, na které nejen Fond odvedl značné množství mravenčí práce. Tehdejší ministr Jaromír Drábek urputně vše bagatelizoval a obhajoval postup svého ministerstva. Od doby, kdy Fond podal v kauze trestní oznámení, uběhlo k včerejšímu dni celkem 5 roků, 3 měsíce a 22 dní. Automatické počítadlo, které ke kauze běží na stránkách Fondu, tak můžeme konečně zastavit. Věřím, že podobně budeme moci zastavit i další naše počítadla…,“ okomentoval pravomocné rozhodnutí soudu ředitel Fondu Karel Škácha.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Martin Soukenka, analytik NFPK, e-mail: martin.soukenka@nfpk.cz