23. listopadu 2015 | Tiskové zprávy

Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka

V rámci projektu podpořeného Nadačním fondem proti korupci zjistilo Centrum nezávislé investigace (CNI), že odsouzený Alexandr Novák si krátce po návratu z vězení koupil s přáteli dva hotely. Nezaplatil za ně přitom ani korunu. V nemovitostech si totiž vyzvedl miliony, které si před svým odchodem do výkonu trestu „schoval“ u svého známého.

Zatímco ještě letos na jaře se bývalý senátor ODS Alexandr Novák označovaný za severočeského kmotra probouzel v cele se zamřížovanými okny, dnes je opět na plno zpátky v byznysu. Pouhé čtyři měsíce po návratu z vězení, kde si Novák odpykával čtyřletý trest za přijetí 40 milionového úplatku, získal s manželkou podle zjištění CNI dva hotely v centru Chomutova. Nemovitosti vlastní ještě s bývalým politikem ODS Danielem Ježkem a jeho ženou.

Kromě rychlého podnikatelského rozjezdu po návratu z výkonu trestu, ale vzbuzují pochybnosti především okolnosti této transakce, které se CNI podařilo zmapovat. Za funkční a zrenovované hotely nemusel Novák zaplatit ani korunu. Před nástupem do vězení totiž s manželkou půjčil 6,5 milionů korun svému známému a jmenovci Štefanu Novákovi, který záhy zmíněné hotely koupil. Novák přitom svému jmenovci poskytl peníze pouhé dva měsíce před tím, než nad ním odvolací soud vynesl odsuzující verdikt. Tedy v době, kdy hrozilo, že mu krajský soud bude chtít uložit vyšší peněžitý trest, než pět milionů, které mu vyměřil okresní soud.

Nyní, po návratu z vězení, si podle zjištění CNI, takto „schované“ peníze vyzvedl zase zpět. Hotely získal pouze za umazání dluhu vůči svému jmenovci. „Rozumím otázce, jestli jsem z trestné činnosti koupil nějaký hotel,“ reagoval Alexandr Novák na dotazy ohledně této transakce. „Ale to je absolutní nesmysl.“ Podle vyjádření Nováka totiž nebyl ani důvod peníze před policí schovávat: „Nic jsem si u nikoho neschoval, to je blábol. Kdyby mi někdo chtěl sebrat peníze, tak mohl, protože já je na kontě mám,“ konstatoval suverénně v rozhovoru pro CNI.

Podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky není varianta „úschovy“ peněz ke svému jmenovci nikterak vynalézavá ani příliš sofistikovaná. „Na druhou stranu je velmi levná a efektivní. Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze a ty Novák prokazatelně nechtěl a ani nemusel vynaložit,“ míní Soukenka. „Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové (ne) půjčce.“

Podrobnosti ke kauze naleznete na webu CNI http://www.cninp.cz/?p=1683.

Kontakt: Vojtěch Srnka, analytik a novinář, Centrum nezávislé investigace, e-mail: srnka@nasipolitici.cz, Eliška Hradilková Bártová, investigativní novinářka, email: eliska.bartova@cninp.cz, Šárka Trunkatová