23. října 2014 | Tiskové zprávy

Senát schválil další zákon Rekonstrukce státu: průhlednější přípravu zákonů

Senát právě schválil novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů. Novela jednak pomůže odhalit pokoutné legislativní přílepky a posoudit jejich dopady, a to prodloužením lhůty pro seznámení se s návrhy, jednak ruší anonymní hlasování na výborech. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl z iniciativy Rekonstrukce státu předložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny. Novela splňuje parametry definované v Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu, ke kterému se připojilo 158 poslanců. Předchozí pokusy o zprůhlednění legislativního procesu přitom od roku 2009 selhaly ve Sněmovně celkem čtyřikrát.

„Jsme rádi, že poslanci schválili toto nutné minimum pro zlepšení současné rychlovýroby zákonů,“ říká Jiří Boudal, koordinátor platformy Rekonstrukce státu. „Dříve si nenechali poslanci omezit svoji libovůli ani o milimetr, první návrhy proti „přílepkům” měli přitom na stole již před osmi lety,dodává.

Rekonstrukce státu a její členové dlouhodobě upozorňovali na nebezpečné „přílepky” k zákonům, které rozhodují o miliardách veřejných prostředků nebo zcela mění zákon bez řádné analýzy a průvodní zprávy. „Největší“ známý přílepek byl v roce 2010 ukryt do novely zákona o spotřební dani – ČEZ díky němu získal desítky miliard korun v bezplatných emisních povolenkách. Byl nenápadně navržen pět dní před hlasováním. Dalším příkladem je problematická sKarta, která byla ukryta ve stostránkovém „přílepku” schváleném za pět dní. Současná sněmovna má na svém kontě zase snížení daně u benzinu a nafty, které poslanci „omylem“ odhlasovali spolu se snížením daně u zelené nafty letos v červnu. Na konci září pak poslanci „propašovali“ do návrhu novely zákona o elektronických komunikacích přílepek, který zhoršuje postavení zákazníků ve vztahu k mobilním operátorům.  Zákazníkům se výrazně ztíží možnosti odstoupení od smlouvy v případě, že operátor změní smluvní podmínky, například ceník.

Největší přínosy novely jsou následující:

  • Informace, kdo navrhl pozměňovací návrhy i jak o nich jednotliví poslanci hlasovali, budou snadno dohledatelné. Poslanci už se nebudou moci schovávat za kolektivní rozhodnutí výboru.
  • Poslanci, média i veřejnost budou mít více času zjistit, co je obsahem pozměňovacích návrhů. Prosazování překvapivých „přílepků” tak bude výrazně složitější.
  • Ke všem pozměňovacím návrhům bude muset vydat odborné stanovisko garanční výbor k příslušnému zákonu.

Ze zákona, který na výzvu Rekonstrukce státu znovu předložilo po volbách 46 poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL, vypadly některé další návrhy, například požadavek na úplnou legislativní stopu zákona, důvodovou zprávu k pozměňovacím návrhům nebo posílení principu veřejnosti jednání výborů. „Byly to rozumné návrhy a je škoda, že spadly pod stůl,“ dodává k tomu Boudal.

Jednací řád se v minulosti pokusily zlepšit různé návrhy:

  • Návrh senátorky Soni Paukrtové na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny – senátní tisk č. 197 (schválen Sněmovnou, zamítnut Senátem), předložen už v roce 2006.
  • Návrh skupiny poslanců (Peake, Andrýsová, Gazdík, Langšádlová) na změnu zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny - sněmovní tisk č. 1029.
  • V minulém období vznikl podvýbor pro změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny vedený předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou. Nedospěl však k žádným výsledkům.

Více informací  k zákonu i příklady přílepků najdete zde:

http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/pruhledny-legislativni-proces

Popis procesu schvalování a kroky Rekonstrukce státu:

http://franc.blog.ihned.cz/c1-62657360-nenapadna-zmena-nebo-poradna-rana-lobbistum

Více informací Vám rád poskytne

Jiří Boudal

jiri.boudal@frankbold.org

+420 777 804 658

________________

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch. Činnost platformy finančně podporují desítky drobných dárců, firmy a nadace, jejichž seznam najdete na webových stránkách.

Rekonstrukci státu dlouhodobě podporuje Fond Otakara Motejla.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz, www.eeagrants.cz