NFPK objevil nový druh nelegálních přístrojů
Ještě v roce 2014 byla Česká republika evropským Las Vegas a měla nejvíce heren v celé Evropě v propočtu na obyvatele. Následně se podařilo zkrotit provozovatele hazardu a počet „hracích přístrojů“ v celé České republice klesl na aktuálních více jak 29 tisíc. Včera navíc proběhla obří celní razie v nelegálních hernách, na které NFPK intenzivně dlouhodobě upozorňuje a Celní správě předává o nelegálních provozovatelích podklady. NFPK objevil rovněž nový typ nelegálních přístrojů, podrobně je otestoval a veškeré podklady včetně dokumentace doručil právě dnes Celní správě.
Počet povolených hracích přístrojů v České republice radikálně klesl, ovšem nikoliv na 7 tisíc, jak informovala na tiskové konferenci Transparency International, ale na více jak 29 tisíc. První médium, které tuto chybu ve svých výstupech opravilo, byla MF DNES. NFPK již dříve zveřejnil podrobné statistiky o počtu hracích přístrojů pro jednotlivá města ve své 70-stránkové studií.[1] Zdrojová data se nacházejí na stránkách Ministerstva financí a je nutné vzít v úvahu povolení vztahující se rovněž k novému zákonu o hazardních hrách. Tato chyba vznikla tak, že do celkového počtu povolených hracích přístrojů nebyly započítané ty přístroje, které povoloval nový hazardní zákon. „V některých městech je hazard stále na hranici únosnosti a takovéto počínání města je logicky nevysvětlitelné. Důvodem jsou často korupční zákulisní hry,“ dodává Janusz Konieczny, analytik Nadačního fondu proti korupci.
NFPK zpracoval investigativní průzkum nelegálního hazardu v Brně, Praze či například Českém Těšíně. Veškeré podklady byly následně doručené Celní správě a to včetně podrobné video, zvukové a fotografické dokumentace. Včera proběhla obří celní razie v 79 hernách, kdy bylo zadrženo 346 nelegálních kvízových hracích přístrojů. Nelegální hazard je prokazatelně na ústupu od doby, kdy Celní správa získala nové pravomoci při jeho potírání. Přesto stále někteří provozovatelé nelegálního hazardu mají pocit beztrestnosti a pokoušejí se přicházet s novými typy nelegálních automatů. NFPK takto vypátral a podrobně zdokumentoval přístroje označené jako „Golden Horse logic hra“. Investigativec NFPK na tomto přístroji navíc nebyl donucen k jakémukoliv znalostnímu či dovednostnímu úkolu a byla mu vyplácená výhra, přestože příslušné hrací přístroje neměly povolení Ministerstva financí. Nutno ovšem dodat, že případné dovednostní úkoly neumožňují legální provoz těchto automatů, a proto tato snaha některých nelegálních provozovatelů je zcela absurdní.
NFPK rovněž zdokumentoval provoz internetových tabletů provozovaných v hernách, které taktéž nebyly registrované u Ministerstva financí. Ačkoliv obsluha heren se pokusila před NFPK nejprve zatajovat jejich provoz, přesto NFPK se zmocnil přístupové karty a dalších podkladů. Již v minulosti NFPK doručil společně s opoziční zastupitelkou Prahy 10 Janou Komrskovou Celní správě informace o provozu nelegálních tabletů na Praze 10, kde následně proběhla celní razie.
NFPK právě dnes doručil Celní správě veškeré své aktuální podklady a předpokládá, že celníci budou dále takto nekompromisní, jako tomu bylo během včerejší velké celní razie.
Kontakt: Janusz Konieczny, tel: 604 270 132, analytik NFPK, e-mail: janusz.konieczny@nfpk.cz