Mýtný tendr porušuje zákon
Nadační fond proti korupci pozorně sleduje zakázku „Systém elektronického mýta“. A to již od vyhlášení soutěže - jak zadávací podmínky, tak její samotný průběh. Tato soutěž je od počátku riziková, a to nejen pro svou vysokou hodnotu, ale také ze zkušenosti s předcházejícím tendrem na mýtný systém z roku 2007, který byl mezinárodní blamáží a zjevně byl provázen nekalými kroky, vedoucími k eliminaci nechtěných společností.
Zadavatelem této soutěže v předpokládané hodnotě dosahující téměř 29 000 000 000 Kč bez DPH je Ministerstvo dopravy ČR. Garantem transparentnosti a zákonnosti soutěže je pak ministr dopravy Ing. Dan Ťok (ANO). Neuklidní ani fakt, že konzultantem pro tento projekt je společnost Deloitte Advisory, tedy stejná společnost, která jako jediný uchazeč radila tendrem na mýtné již v roce 2007 a měla radit ministru Ťokovi na základě jeho nezákonného přímého zadání s mýtným tendrem v roce 2016. Nezákonnost přímého výběru Deloitte v roce 2016 pravomocně konstatoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a uložil Ťokovu ministerstvu pokutu 250 tisíc Kč.
„Snahu eliminovat konkurenci v tomto tendru potvrzují i informace z trhu. Oficiální kritika vzešla i z francouzského velvyslanectví. Podle našich informací i další z velkých evropských společností označila podmínky tendru za bránící jí v podání nabídky,“ okomentoval veřejnou zakázku JUDr. Miroslav Cák, právní expert Fondu a dodal: „Přitom ale společnost Deloitte Ministerstvu dopravy ve svých analýzách deklarovala, že minimálně 7 společností bude schopno jím navržené podmínky splnit. Nestalo se tak.“ Nabídky podaly jen čtyři společnosti. Z médií jsou známa všechna jména: stávající provozovatel systému Kapsch, CzechToll, která je v rukách finanční skupiny PPF a propojena na slovenskou společnost Skytoll, maďarská společnost HU-GO a společnost T-Systems International, která je součástí společnosti Deutsche Telekom. Ke společnosti Skytoll je nutné zmínit, že jako dodavatel slovenského mýtného systému spolupracuje se společností T-Systems. Je proto důvodná obava, že své nabídky můžou tito dva obchodní partneři kooperovat.
Nadační fond proti korupci po prostudování zadávací dokumentace a zohlednění všech ostatních okolností a informací došel k závěru, že kvalifikační podmínky, které musí uchazeč splnit, jsou nastaveny zjevně diskriminačně vůči některým společnostem, které jsou provozovateli obdobných mýtných systémů ve světě. Způsob vymezení a míra detailu, jakými jsou kvalifikační předpoklady v zadávací dokumentaci zachyceny, budí oprávněné obavy, že jsou sepsány „na míru“. Požadavky na reference a praxi zaměstnanců uchazečů jsou bezdůvodně vymezeny diskriminačním způsobem. Proto Fond dne 25. srpna 2017 podal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k zahájení řízení o přezkoumání úkonů Ministerstva dopravy ČR v této zakázce.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupce ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Kontakt: JUDr. Miroslav Cák, právník NFPK, tel.: 734 784 668, e-mail: miroslav.cak@nfpk.cz