1. února 2018 | Tiskové zprávy

Minuty s registrem – Díl 2. Technická správa komunikací Praha

V Praze se zřítila Trojská lávka a z hodiny na hodinu se uzavřel páteřní Libeňský most.  Podle soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové je samotný pád lávky jen špičkou ledovce, který ukázal na hlubší systémový problém. TSK dokonce ani nemá dostatečný přehled o stavbách, které spravuje, ani konkrétní plán oprav. Odpovědnost za současný stav pražské dopravy nese náměstek pro dopravu Petr Dolínek, k jehož odvolání nemůže mít primátorka Krnáčová více důvodů.  

Nadační fond proti korupci a Rekonstrukce státu přináší podrobný přehled o napojení členů ČSSD a ODS na zakázky TSK. Podle údajů z Registru smluv vedení této městské akciové společnosti často vypisuje podlimitní veřejné zakázky a hospodaření firmy tak vyvolává celou řadu otázek.

Městská akciová společnost TSK má udržovat ve vyhovujícím technickém stavu stovky dopravních staveb po celé Praze. Praxe ale může být podle svědectví odborníků jiná. „Dělala jsem znalecký posudek a pronikla do systému fungování Magistrátu i TSK. Já ten problém vidím v tom, že Magistrát, který zřizuje TSK, úplně rezignoval na svoji řídící a kontrolní funkci, a jen TSK poskytuje peníze,“ uvádí soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslava Pošvářová.

Kam se podělo 1, 2 miliardy na opravy mostů?

V reakci na pád Trojské lávky uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek pro server iDNES.cz, že magistrát skrze TSK do oprav mostních objektů mezi lety 2014 až 2017 investoval 1, 2 miliardy korun. Tím chtěl zřejmě ilustrovat, že město údržbu mostů nezanedbává. Lze ovšem pochybovat o tom, jak účelně jsou tyto peníze využívány.

TSK totiž nemá dostatečný přehled o stavbách, které spravuje. Chybí hlavně konkrétní soupis investic do oprav za toto období. „Když jsme se ptali, kolik peněz šlo do opravy jednotlivých mostů, tak tvrdili, že vůbec neví, že to mají někde ve složkách a museli by to hledat 4 dny a tak dále, což je v roce 2018 úplně šílený stav. Ve chvíli, kdy nemáte digitalizovaná data, a nemáte přesně rozčleněno, kolik peněz potřebujete do jednotlivých mostních objektů, tak vlastně nemůžete vykonávat správu toho majetku,“ vysvětluje Miloslava Pošvářová.

Netransparentní veřejné zakázky

Při podrobnějším pátrání v Registru smluv pak vidíme, že TSK dlouhodobě uzavírá velké množství podlimitních veřejných zakázek – tedy zakázek v hodnotě do 6 milionů korun. „V TSK vidíme nejméně tři subjekty, které pečují o mosty. Současně v nich najdeme napojení na ODS, nebo na ČSSD. I u jejich smluv jsou částky těsně pod šesti miliony a ve smlouvách není o žádném soutěžení ani zmínka. Přímo oním spadlým mostem u Stromovky se zabývala společnost BM Construction, patřící členu místního zastupitelstva za ČSSD ve Zdicích,“ uvádí nezávislý analytik Dan Urbánek.

Vazby na politiky z ČSSD i ODS

Firmy napojené na lidi z ČSSD i ODS potom pro TSK zajišťují pomoc se zadávacím řízením dotací a další administrativní a právní služby. Je mezi nimi i advokátní kancelář Jansta a Kostka spol. s r.o. vlivného člena ČSSD Miroslava Jansty, který je současně předsedou České unie sportu. Miroslav Jansta byl v létě policií obviněn ze zmanipulování dotací v kauze přerozdělování dotací z ministerstva školství pro sportovní svazy.

Smlouvu v hodnotě 2 miliony korun u TSK získala i advokátní kancelář bývalého státního zástupce Vlastimila Rampuly, který dříve pracoval jako advokát také pro zákulisního hráče Ivo Rittiga.

Pro TSK připravovala zakázky i společnost INCONEX, a.s., ve které figuruje bývalý náměstek z ODS na ministerstvu školství Michal Zaorálek. „Byl to právě Michal Zaorálek, kdo připravoval stamilionové zakázky pro TSK, kvůli kterým proběhla velká policejní razie v minulém roce,“ vysvětluje Janusz Konieczny, analytik Nadačního fondu proti korupci.

Kruh se uzavírá

Shánět dotace TSK pomáhá také společnost EAG - EuroAdvisory Group, s.r.o.. Jejím spoluvlastníkem je člen hloubětínské ČSSD Zdeněk Zadina. „Také tento muž byl středobodem loňské mediální kauzy, neboť se ukázalo, že do Hloubětína odtékají na zakázkách stovky milionů korun nenápadným úklidovým společnostem, které jsou spojené se Zadinou a dalšími členy hloubětínské ČSSD,“ odkrývá vazby analytik Dan Urbánek. Další zajímavou skutečností je, že Zdeněk Zadina byl i ve společnosti s názvem Ecomyčka s.r.o. s dalším členem hloubětínské ČSSD - Ondřejem Dolínkem. Ten je také blízkým příbuzným náměstka Petra Dolínka z ČSSD, co má TSK ve své gesci. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Video vzniklo v rámci projektu Minuty s registrem, společného projektu Nadačního fondu proti korupci a protikorupční platformy Rekonstrukce státu. Celkem jde o 10 analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD).

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Rekonstrukce státu je občanská platforma, která sdružuje lidi bojující proti korupci a klientelismu a žádající větší transparentnost veřejné správy. Členem platformy je téměř dvacet nevládních organizací, které se zaměřují na otázky dobrého vládnutí, a transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy.

 

Pro více informací kontaktujte:

Janusz Konieczny

analytik NFPK

tel.: 604 270 132, e-mail: janusz.konieczny@nfpk.cz

Dan Urbánek

nezávislý analytik

e-mail: dan.urbanek@protonmail.ch