Miliardy z veřejných peněz mizí při likvidaci elektroodpadu. A může být ještě hůř
Na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který se Ministerstvo životního prostředí chystá ještě utužit. Připravuje totiž nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, v němž má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud.
Oněmi vybranými firmami jsou Asekol, Elektrowin, Ekolamp, Rema Systém a Retela, přičemž první tři jmenované ovládají od roku 2005 drtivou většinu trhu se sběrem, svozem a zpracováním vysloužilých elektrozařízení. Podle informací NFPK stojí za snahou o utužení a dlouhodobé zajištění monopolu zmíněné pětice, resp. trojice soukromých firem někteří lidé na Ministerstvu životního prostředí, České inspekci životního prostředí, Svazu měst a obcí ČR a někteří poslanci (zejména ODS a ČSSD).
Odhaduje se, že v průběhu bezmála sedmiletého působení jmenovaných firem na tuzemském trhu se vybralo na recyklačních poplatcích nejméně 10 miliard korun. Z oficiálních materiálů Ministerstva životního prostředí a dalších zdrojů přitom plyne, že se do recyklace vrací jen asi pětina zakoupených elektrozařízení. I kdyby tedy vybrané recyklační poplatky byly použity ve shodě s předpisy, zůstalo by na účtech uvedených firem zhruba osm miliard korun.
Tzv. recyklační poplatek platí každý, kdo si koupí jakýkoli elektrospotřebič: u nové žehličky či varné konvice jsou to zhruba čtyři koruny, u DVD přehrávače asi 45 Kč, u nové ledničky nad 40 kg pak asi 300 Kč. Podniká-li někdo v pohostinství, odvede za stokilový chladicí box 1.680 Kč. Jde prakticky o ekologickou daň, kterou neodvádíme státu, ale pětici firem, zvané „provozovatelé kolektivních systémů“.
Jak zjistil NFPK, odvodem „ekologické daně“ na účty soukromých firem to přitom nekončí. Tyto firmy ještě inkasují tzv. systémový poplatek od výrobců a dovozců elektrozařízení na pokrytí administrativního provozu systému, a některé z nich se navíc nestydí žádat o dotace (firma Asekol dostala mnohamilionovou dotaci z Evropské unie). A aby toho nebylo málo, provozovatelé kolektivních systémů mohou tento státem posvěcený „byznys“ zhodnotit ještě tím, že sebraná vysloužilá elektrozařízení nabídnou zpracovatelům na burze. Asekol organizuje burzy, na kterých nabízí např. drobná elektrozařízení za cenu 6,50 Kč/kg.
Kontakt: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz
- Stát přichází o miliardy při likvidaci elektroodpadu, tvrdí fond (České noviny, 15.3.2012)
- Stát nechává firmy tunelovat miliardy za elektroodpad, tvrdí protikorupční fond (iHNed, 15.3.2012)