13. května 2014
|

Martin Soukenka: O ignoranci aneb hlavně se usmívejte!

Pondělní glosa

Každý má právo na svůj názor, nikoli však na svá fakta. Schopnost lidí obé rozlišit obecně klesá. Čtvrtina Američanů neví, že Země obíhá kolem Slunce. 70 procent populačního ročníku v ČR pokračuje ve studiu na vysoké škole. Jak asi takové školy vypadají? Vše je záměr mocných – dav, který nerozezná příčinu od následku, se snáze ovládá. Stačí, aby vše dobře vypadalo – riziko, že někdo upozorní na nesrovnalosti, je malé…

Před dvěma roky jsme odvodili, že na účtech pětice odpadářských firem (tzv. kolektivní systémy – viz kauzu elektroodpady) přistálo na recyklačních poplatcích za 6 let nejméně deset miliard korun. Strhla se bouře – nesmysl, je to prý mnohem méně. Naše odvození vycházelo z údajů Ministerstva průmyslu a obchodu, resp. Českého statistického úřadu a z vlastních tvrzení odpadářských firem. Jejich odvození vycházelo z údajů Ministerstva životního prostředí (MŽP), kterému ovšem ty údaje sami dodávají – ty firmy…

Dva roky zástupci jedné z nich (Elektrowin) dumali, jak naše závěry zpochybnit a vyvrátit. Minulý týden se jim to podařilo! V kratičkém a sarkastickém komentáři nabídli svoji argumentaci, podloženou svými čísly. Těmi čísly však potvrdili – naše závěry! Zahrajte si se mnou na poručíka Columba.

Elektrowin přiznal za sebe i za své souputníky tato fakta: za 6 let vybraly necelých pět miliard na recyklačních poplatcích (od 8/2005 do 11/2011). Za rok 2012 přibylo dalších 600 milionů. Na účtech měly ke konci roku 2012 zhruba dvě miliardy. Budiž.  A teď uvažujte se mnou: Z řečeného plyne, že na recyklaci – v ideálním případě –použily kolem 3 miliard (stamiliony nehrají roli). Podle vlastních vyjádření, kterými se chlubí, se však za uvedená léta použilo na recyklaci ročně v průměru 20 procent vybraných recyklačních poplatků za rok (to je totiž průměrná roční úroveň zpětného sběru elektroodpadu). Tedy použité 3 miliardy představují 20 procent vybraných recyklačních poplatků. Celek tedy tvoří 15 miliard! I kdyby použily na recyklaci pouze 2 miliardy, pak celek bude 10 miliard. To je ovšem to, co Fond tvrdí už dva roky. Ale za co jste, pánové, utratili ten zbytek?

Mimochodem, šéf jedné z těch firem si veřejně postěžoval, že na MŽP nejsou schopni dát dohromady souhrnné statistiky ani po dvou letech a nabídl se, že jim to za hodinu a zdarma dá do kupy… Nový ministr životního prostředí se zase nechal slyšet, že přebral ministerstvo ve „zbědovaném stavu“.

Až si budete kupovat nový elektrospotřebič, zeptejte se prodavače, kde skončí vaše poplatky. Subjekty, které by to mělo zajímat, to patrně nezajímá – stačí jim, že to všechno dobře vypadá. A tak plaťte a plaťte a na nic se neptejte…

Martin Soukenka - analytik Nadačního fondu proti korupci

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.