Kontrola faktur z Kamencového jezera: Město dotovalo soukromý byznys a samo skončilo v červených číslech
Centrum nezávislé investigace (CNI) získalo exkluzivně výsledky kontroly smluvních vztahů, kterou na pozvání chomutovské radnice provedly nevládní organizace Naši Politici a Transparency International. Výsledky kontroly ukazují, že město prodělává na Kamencovém jezeře více, než se doposud tušilo.
Předmětem kontroly nevládních organizací se stal kontroverzní pronájem unikátního Kamencového jezera v Chomutově. Jezero získala v roce 2008 do padesátiletého levného nájmu společnost CV Relax spojovaná s exsenátorem Alexandrem Novákem.
Tým složený z auditora, analytiků a právníků prošel desítky smluv, faktur a účetních materiálů týkajících se Kamencového jezera. „O nevýhodnosti smlouvy se veřejně spekuluje dlouho, ale výsledek nás přesto zaskočil. Město nyní na provoz jezera doplácí ještě více, než když si jej provozovalo samo,“ upozorňuje Michal Voda, analytik organizace Naši Politici.
Analytici z dokumentů města spočítali, že od roku 2001 až do vyvedení jezera do pronájmu Chomutov ztratil na provozu přes 13 milionů. Příchodem soukromého provozovatele se ale situace nezlepšila, právě naopak.
Do roku 2014 přišel provoz městskou kasu na dalších více než 20 milionů. Jinými slovy, ve stejně dlouhém období platilo město najednou o třetinu více.
„Čísla jasně ukazují, že tehdejší primátorka Ivana Řápková nemluvila pravdu, když médiím tvrdila, že se město pronájem zbavuje každoroční až 3 milionové ztráty za provoz jezera. Musela přitom vědět, že smlouva městu řadu výdajů ponechala. Zisky plynuly soukromé firmě, zatímco městu se provozní ztráta naopak prohlubovala,“ upozorňuje Voda.
Kontrola zpochybnila i výhodnost investic, které měl CV Relax podle smlouvy v areálu provést. Zatímco firma si mohla vybrat, do jaké části svého podnikání investuje, všechny opravy zůstaly na starosti městu. Výsledek? V areálu zchátral například hotel i hlavní molo a město místo finanční úlevy čekají další milionové investice navíc.
A nemusí to být jediný problém. „Město nemělo investice příliš pod kontrolou. I námi přizvanému soudnímu znalci se příliš nezdály jejich údajné ceny. Po prohlídce areálu městu doporučil provést nezávislé komplexní nacenění,“ připomněl analytik Voda.
„Pokud by se ukázalo, že nájemce skutečně vykazoval nereálnou cenu svých investic a činil tak úmyslně s cílem oklamat pronajímatele, mohlo by jít o trestný čin podvodu podle paragrafu 209 trestního zákona. V takovém případě bych doporučil městu zvážit podání trestního oznámení,“ uvedl k tomu Petr Leyer z Transparency International.
„Je zjevné, že Novákův odchod z politiky a krátký pobyt za mřížemi zatím ještě nestačil zlomit jeho vliv. Rozklíčování a zrušení dosud fungujících penězovodů z veřejných rozpočtů, o jaké usiluje například právě Chomutovská radnice, má proto obrovský význam,“ dodává Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který podpořil pátrací aktivity na Kamencovém jezeře.
Více informací naleznete v exkluzivní reportáži Centra nezávislé investigace.
Michal Voda - Centrum nezávislé investigace – provozováno Naši Politici o.s.
Tel.: 777 022 577
E-mail: Voda@nasipolitici.cz