22. října 2013 | Tiskové konference

Komplot s kompy

Obecně prospěšná společnost Acta non verba ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci zmapovala ceny nákupu počítačů a jejich programů ve státní správě a odhalila rekordní plýtvání.

Acta se dotázala několika institucí státní a veřejné správy na náklady vynaložené v letech 2010, 2011 a 2012 za nákup počítačů, notebooků, serveru a software do nich. U dvanácti institucí náklady porovnala...

Místo třetí obsadil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) s průměrem 70 259 korun za rok. ÚZSVM za poslední tři roky utratil skoro 360 milionů korun, především za program s názvem Centrální registr administrativních budov (CRAB). Celková konečná cena projektu CRAB dosáhla podle ÚZSVM částky 255 milionů Kč.  Náklady na samotný informační systém CRAB jsou 132 milionů korun. To je opravdu hodně, protože ve skutečnosti je to jen zvláštní grafická datová vrstva nad RUIAN, tedy nad programem, který už ÚZSVM provozoval. Navíc náklady na informační systém CRAB nejsou vůbec transparentní. Není zřejmé, jak byla cena stanovena či jak byl vybrán dodavatel IBM. I další náklady ÚZSVM na výpočetní techniku a software jsou značně vysoké.

Místo druhé. Pražský Magistrát vydá za nákup IT ročně průměrně přes 300 milionů korun. Jeden uživatel počítače stojí magistrát ročně 166 826 Kč. Kdyby nakupoval jako ostatní za průměrnou cenu 15 286 korun na uživatele, ušetřil by ročně 278 milionů korun.

A máme tu vítěze. Ministerstvo pro místní rozvoj dokáže za jednoho z necelých šesti set zaměstnanců utratit rok co rok rekordních 215 tisíc korun.

Vojtěch Razima, ředitel Acta non verba komentuje celou kauzu: „Když někdo jezdí s Oktávií s motorem 1,9 TDI se spotřebou 20 litrů nafty na sto tak je to nejspíš není dobrý řidič. Ale když někdo jezdí se spotřebou 280 litrů na sto, neexistuje jiné vysvětlení než, že krade naftu. Proto jsme na všech tři jmenované instituce podali trestní oznámení.“

Stejně jako u minulého projektu Papíry straší, který jsme rovněž podpořili, jsou výsledky řešení do očí bijící. Bohužel se opět ukázalo, že některé státní úřady, resp. Jejich zaměstnanci, si vykládají správu veřejných prostředků po svém. Zřejmě se řídí hesly, že z cizího krev neteče (v tom lepším případě) nebo co je doma to se počítá (v tom horším případě),“ dodává Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Přehled nákladů institucí státní a veřejné správy za nákup počítačů, notebooků, serveru a software do nich v letech 2010, 2011 a 2012

 

Podrobné informace k uvedenému projektu naleznete na: http://www.kverulant.org/komploty_kompy.html

 

 

Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s., mobil: 602 547 235, e-mail: vojtech.razima@kverulant.org

Petr Soukenka, ředitel NFPK, mobil: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz