CRAB za čtvrt miliardy v hledáčku protikorupčních organizací
Obecně prospěšná společnost Acta non verba se v rámci projektu Komplot s kompy, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci, a v souladu se zákonem 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím dotázala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kolik v minulých letech utratila za počítače a počítačové programy. ÚZSVM požaduje za dohledání těchto informací 60 tisíc korun. Tuto částku společnost Acta Non Verba zaplatila. Obě organizace považují uvedenou částku za přemrštěnou a vidí v ní snahu ÚZSVM zakrýt nákup předraženého programu s názvem Centrální registr administrativních budov (CRAB).
Historie projektu CRAB se datuje od roku 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence nemovitého majetku státu. V roce na tento projekt získal ÚZSVM dotaci EU ve výši 216 milionů korun. Konečná cena projektu CRAB dosáhla podle ÚZSVM částky 255 milionů Kč. To je ovšem cena jen za počítačový program, který teprve bude třeba naplnit informacemi o budovách. Povinnost evidovat v novém registru své administrativní budovy budou mít státní instituce teprve od července letošního roku.
Vojtěch Razima, ředitel Acta non verba, komentuje cenu počítačového programu CRAB: „Když podle zákona žádáme o informace a instituce za ně chce nesmyslně vysokou částku, víme na základě našich zkušeností, že jsme uhodili hřebíček na hlavičku. Potvrdilo se nám to v mnoha našich kauzách. Zřejmě to bude i tento případ. Buď může být ze získaných informací patrné, že je zde nehospodárně nakládáno s veřejnými prostředky, což může být i díky korupčnímu jednání, nebo se jedná o zcela neefektivní fungování a využívání systému. Až od ÚZSVM dostaneme požadované informace, provedeme jejich analýzu.“
„Požadovaných šedesát tisíc korun bylo již složeno na účet ÚZSVM. Zákon o poskytování informací je mocným nástrojem boje proti korupci a obrany občanské společnosti a také proto je veřejnými institucemi dodržován často jen málo nebo vůbec. Zejména, mají-li co tajit a to je pravděpodobně i tento případ. Odůvodnění ÚZSVM, že na dohledání informací je potřeba vyčlenit minimálně dva zaměstnance po dobu minimálně tří týdnů, je naprosto absurdní. Copak ÚZSVM nemá přehled, jaké má počítače a programy a za kolik je pořizoval?“, pokračuje Petr Soukenka, analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci.
Úřady se vysokou cenou poplatků za dohledávání snaží odrazovat občany od vyžadování informací podle zákona 106/1999 Sb. Obě neziskové organizace se shodují na tom, že je třeba tuto praxi, kterou se úřady brání poskytování informací, zastavit. Proto se společnost Acta Non Verba, o.p.s. rozhodla výše uvedenou částku prostřednictvím NFPK zaplatit a následně ji vysoudit zpět.
Podrobnosti k projektu CRAB ze strany Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových podá Mgr. Ing. Robert Hurt ze samostatného oddělení komunikace ÚZSVM, tel.: 225 776 532, e-mail: robert.hurt@uzsvm.cz.
Reportáž z předávání poplatku za informace.
Kontakty: Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s., Tel.: 602 547 235, e-mail: vojtech.razima@kverulant.org, www.kverulant.org.
Petr Soukenka, ředitel a analytik NFPK, Tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz, www.nfpk.cz