S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
26. června 2019 | Publikace

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel

V rámci tiskové konference dnes Nadační fond proti korupci představil a pokřtil knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. Autorem je právník Fondu Ondřej Závodský. Publikace, jako již tradičně, nemá žádného kmotra, neboť boj proti jakýmkoliv kmotrům ve veřejném životě je samotným posláním NFPK.

Kniha na historickém vývoji, definicích jednotlivých oligarchických skupin, projevech oligarchizace poukazuje na novou hrozbu pro mladou českou demokracii. Ondřej Závodský využil několikaletou zkušenost koexistence s Andrejem Babišem na Ministerstvu financí a neváhal otevřeně popsat oligarchovy projevy, zájmy i další zákulisní praktiky.

„Neomezoval jsem se v knize toliko na kritiku současného systému, ale analyzoval jsem jednotlivá „bojiště“, kde se zájmy oligarchů střetávají s principy demokracie a navrhl východisko ze současné mizérie,“ popsal obsah knihy Ondřej Závodský

Na něj navázal Karel Janeček, zakladatel a předseda správní rady Nadační fondu proti korupci: „Souzním s Ondřejem v oblasti občanské společnosti jako léku proti oligarchickým zlojedům. Zároveň mám radost, že se tyto teorie velmi pěkně doplňují s nutností změnit volební systém tak, aby se pomocí Janečkovy metody oslabili nejen oligarchové, ale i různí další populisté.“

Publikace je k dispozici ZDARMA (vč. elektronických formátů PDF, EPUB a MOBI) pro podporovatele Fondu na našich webových stránkách. Publikace bude v brzké době k dispozici v elektronické podobě i na e-shopech Alza.cz a Kosmas.cz. Na těchto portálech je možné si publikaci objednat za 10 Kč s tím, že uvedená částka, případně její část, bude sloužit k podpoře činnosti NFPK. Tištěnou podobu knihy bude možné zakoupit v distribuční síti společnosti Euromedia, kdy část z prodeje bude rovněž sloužit k podpoře činnosti Fondu.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Karel Škácha, ředitel NFPK, tel.. 602 681 513 e-mail: karel.skacha@nfpk.cz