Biopaliva v Česku a střet zájmů
Nadační fond proti korupci otevřeně reaguje na vlnu zájmu, jež se v uplynulých dnech objevila v souvislosti s vládním návrhem zákona týkajícího se podpory biopaliv v České republice pro dopravní účely. Důvodem našeho rozhodnutí je skutečnost, že se vládní návrh zákona dotýká příjmů prostředků do státního rozpočtu. Následně se objevilo nebývalé množství nepřesných a zavádějících komentářů nejen ze stran politických činovníků, ale i komentátorů.
Z toho důvodu zveřejňuje Fond analýzu Biopaliva v Česku a střet zájmů aneb krátká paměť některých „demokratů“, v níž široké veřejnosti nabízí stručný i podrobnější popis podstaty „kauzy“ biopaliv na půdorysu zmiňovaného střetu zájmů, a to s využitím výhradně oficiálních údajů orgánů státní správy. Text je rozdělen na čtyři části: Biopaliva v kostce, Poslanci a střet zájmů aneb stručné shrnutí závěrů, Stručná historie podpory biopaliv (pro nenáročného čtenáře), Historie podpory biopaliv podrobněji (s odkazy na zdroje pro zvídavého čtenáře). Přílohou je kopie hlasování po jménech poslanců ohledně podpory biopaliv v Česku v průběhu let 2007 – 2012.
Z textu analýzy mimo jiné plyne, že vlády České republiky v minulosti opakovaně schvalovaly podporu využívání biopaliv v Česku pro dopravní účely. Stejně tak i poslanci Parlamentu České republiky napříč politickým spektrem od roku 2007 svým hlasováním opakovaně podporovali rozmach využívání biopaliv v Česku pro dopravní účely, a to včetně jejich daňového zvýhodnění. Tím napomáhali poptávce po produktech výrobců biopaliv. S pokračováním významné podpory biopaliv včetně daňového zvýhodnění i po roce 2015 počítala i vláda Petra Nečase. Ta v listopadu 2012 schválila dokument Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů. Tvrzení některých politických představitelů, že do nástupu současné vlády „s prodloužením daňové výhody po červenci 2015 nepočítal nikdo“, nemůže tak být pravdivé. Text analýzy obsahuje rovněž i rozbor současného vládního návrhu úpravy podpory biopaliv ve srovnání s dosavadní podporou biopaliv v Česku pro dopravní účely. Z rozboru tak např. plyne záměr současné vlády snížit u většiny druhů biopaliv jejich daňové zvýhodnění za účelem zvýšení příjmů z odvodů spotřební daně do státního rozpočtu.
„Současný křik některých politických činovníků je jenom divadlo. Léta letoucí opakovaně a masově hlasovali pro podporu biopaliv, včetně jejich daňového zvýhodnění. Tím zvyšovali tržby producentů biopaliv – včetně těch českých – a zvlášť jim to nevadilo, protože tak alespoň podporovali zaměstnanost v českém zemědělství a plnili závazky dané evropskou legislativou ohledně biopaliv. Teď najednou naoko křičí, že je to nepřijatelné. Opravdu křičet přitom měli už dávno a úplně jinde,“ okomentoval stávající situaci ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.
Poznamenejme, že Česká republika se v minulosti zavázala, že v roce 2020 bude podíl obnovitelných zdrojů energie (biopaliv a elektrické energie) na celkové spotřebě pohonných hmot v dopravě činit nejméně 10 %. Tento cíl byl nařízen evropskou legislativou.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislou iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.