10. února 2020
| Kauzy

NFPK podalo trestní oznámení na soudce MS v Praze za padělání výpovědí

Nadační fond proti korupci (dále jen NFPK) obdržel audio nahrávky prokazující manipulace s protokoly z hlavního líčení v případu Opencard. Vzhledem k závažnosti kauzy jsme se rozhodli podat trestní oznámení na soudce MS v Praze Alexandra Sotoláře.

NFPK se domnívá, že svým jednáním mohl naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a), b), c), případně i odst. 2 písm. c) trestního zákoníku a trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 odst. 1 alinea první trestního zákoníku. Adresátem trestního oznámení je Městské státní zastupitelství v Praze proto, že je nám z veřejných zdrojů známo, že je ve věci aktivně zainteresované a má tudíž nejvíce informací k předmětnému skutku, v němž NFPK spatřuje naplnění shora uvedených trestných činů.

V trestním oznámení se mimo jiné píše: “Nutno zdůraznit, že kromě manipulace s obsahem protokolů o hlavním líčení, pokud jde o výpovědi svědků a zástupců znaleckých ústavů, došlo i k zásadní manipulaci s protokolem obsahujícím výpověď obžalovaného RNDr. Tomáše Hudečka, kde soudce nejen, že podstatnou část jeho výpovědi vypustil, ale také mu vložil do úst něco, co obžalovaný RNDr. Tomáš Hudeček nikdy neuvedl. Nebezpečnost takové manipulace je dále umocňovaná skutečností, že následně předmětnou zkreslenou výpověď soudce použil ve svém rozsudku, jako jeden z hlavních argumentů pro odsouzení obžalovaného Hudečka. “

“V tomto případě, docházelo k pozměňování protokolů o tom co řekli a neřekli svědci, ale i obvinění, před trestním Senátem Alexandra Sotoláře. Vzápětí soudce Alexandr Sotolář takto pozměněných, respektive zfalšovaných citací jednotlivých obžalovaných a svědků využil v odsuzujícím rozsudku, proti těmto osobám.”, komentoval kauzu analytik Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský.

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …