21. srpna 2014

Komplexní bezpečnostní systém

O čem kauza je?

Zakázka na bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (dále jen „DPP“) byla zkonstruována tak, aby skrze ni mohlo odtéct z DPP kolem 100 miliónů korun. Klíčovou roli v tom hraje společnost AMUXALO CORPORATION LIMITED, která byla účelově vložena do celého obchodu a kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners (nyní MSB Legal, v.o.s.).

Veřejnou zakázku s názvem „Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost“, publikovanou v Obchodním věstníku 11. 6. 2008, původně získalo konsorcium firem Saab Czech s.r.o. a AŽD Praha s.r.o. (dále jen AŽD). V březnu 2009 ovšem firma AŽD uzavřela smlouvu o dílo s firmou AMUXALO CORPORATION LIMITED, která měla být subdodavatelem AŽD a za svou práci měla dostat odměnu v předběžné výši 100 milionů korun. Ve stejný den společnost AMUXALO CORPORATION LIMITED smlouvu „přeprodala“ za 30 milionů firmě Balkan-SAST EOOD, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost AŽD. Smluvní kruh se uzavírá, 70 milionů zůstává ve vzduchoprázdnu, respektive na účtu firmy AMUXALO CORPORATION LIMITED.

Nadační fond proti korupci disponuje věrohodnými informacemi o tom, že výše popsané smluvní vztahy byly z doposud nezjištěných důvodů ukončeny před samotnou realizací obchodního případu. Je vysoce pravděpodobné, že část výše uvedené zakázku pro DPP realizovala nakonec společnost SPRINCOM s.r.o. a to přes řetězec společností. Účast společnosti SPRINCOM s.r.o. je další příběh.

Popsaná zakázka dokumentuje jeden z možných modelů tunelování DPP.

Poznámka:

Obchodní případ znázorněný v grafu byl jednotlivými stranami připraven, ale nebyl realizován tak, jak je znázorněno v grafu.

Osoby a obsazení

Jindřich Špringl st.

  • bývalý generální ředitel Saab Czech s.r.o; nyní majitel společnosti Sec-Communication, a.s.

Martin Dvořák

David Michal

  • společník v AK MSB Legal, v.o.s.

Karolína Babáková

  • společník v AK MSB Legal, v.o.s.

Co jsme v kauze udělali?

Během roku 2011 a 2012 jsme získali celou řadu velmi zásadních informací, které jsme zpracovali do podoby tiskové konference. Na tiskovou konferenci se můžete podívat zde – proklik na video, případně obrázky. Prezentace z tiskové konference je ke stažení v sekci „Ke stažení“ nebo zde (hyperlink).

V roce 2011 a 2012 jsme postupně předali všechny získané materiály orgánům činným v trestním řízení. Jako vedlejší výsledek této medializované kauzy lze s vysokou pravděpodobností označit i odchod Jindřicha Špringla st. z vedení společnosti Saab Czech s.r.o., neboť konečným dodavatelem předmětné zakázky pro DPP byla společnost SPRINCOM s.r.o., kterou vlastní syn jmenovaného Jindřich Špringl ml. Nebylo pravděpodobně záměrem mateřské společnosti SAAB Aktiebolag, která je nepřímo vlastníkem společnosti Saab Czech s.r.o., aby předmětnou zakázku realizovala místo společnosti Saab Czech s.r.o., společnost SPRINCOM s.r.o.

O jakou částku veřejných prostředků v kauze jde?

Ke dni 10. 3. 2014 byla v rámci předmětné zakázky, resp. smlouvy uhrazena ze strany DPP celková částka cca 402 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že fond nemá k dispozici předmětnou smlouvu (ze strany DPP bylo poskytnutí smlouvy odmítnuto s odvoláním na utajované informace podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů) nebylo možné získat informace o tom, jak bylo oněch 402 mil. Kč účelně a efektivně vynaloženo.

Čemu jsme museli čelit nebo čemu ještě čelíme?

  1. Ivo Rittig na nás podal v roce 2012 žalobu na ochranu osobnosti. V roce 2013 Městský soud v Praze konstatoval, že jsme se v našich závěrech nemýlili a žalobu Ivo Rittiga zamítl. Ivo Rittig se odvolal a červnu 2014 proběhlo odvolací líčení u Vrchního soudu v Praze. Soud odročil jednání na neurčito z důvodů špatné plné moci advokáta, který zastupuje Ivo Rittiga.
  2. MSB Legal podal v roce 2012 návrh na zrušení našeho fondu. V roce 2013 Městský soud v Praze zamítl návrh MSB Legal. MSB Legal se odvolala.
  3. Člen správní rady NFPK Karel Randák byl několik týdnů denně sledován.
  4. Předseda správní rady NFPK Karel Janeček čelil pomlouvačné kampani.
  5. Karel Janeček a Karel Randák čelili trestnímu oznámení.

Kdo je obviněn/obžalován nebo odsouzen?

V dané kauze není zatím nikdo obviněn ani odsouzen.

Jaké dokumenty si můžete ke kauze stáhnout?

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …