21. dubna 2022 | Aktuality

Kauza SZIF: Konec Vladimíra Ecka

Nadační fond proti korupci již od roku 2020 analyzuje podezřelé vedení a rozdělování zakázek ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) a v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF). Nový vývoj by mohl být znamením, že s novou vládou přišel nový řád. Jak důslednou nápravu bude prosazovat však zůstává otázkou.  

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula ke konci března 2022 odvolal předsedu představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Vladimíra Ecka. Ředitelem PGRLF byl od roku 2018, funkční období mu skončilo minulý rok a následně znovu uspěl ve výběrovém řízení.

Na Ecka jsme upozornili již předloni kvůli jeho střetu zájmů v zakázkách s jeho bývalým působištěm v čele sesterského fondu, který má na starosti zemědělské dotace – Státního zemědělského intervenčního fondu neboli SZIF. V rámci několika dílné analýzy SZIF, kterou jsme vypracovávali v letech 2020 a 2021, jsme narazili na bezpočet podezřelých zakázek a tendrů. Mezi nimi byl příklad, kdy SZIF v posledních letech externě zaměstnával společnost ARVE CS s.r.o. patřící Vladimíru Eckovi - bývalému řediteli SZIF. Jenom od roku 2016, kdy máme informace z registru smluv, získala ARVE CS od SZIF 7 milionů korun.

Eck v roce 2012 založil a až do roku 2019 vlastnil firmu ARVE CS s.r.o., která poslední roky získává od SZIF zakázky. O této společnosti je obtížné cokoliv zjistit: chybí ji jakékoliv reference, pro žádný jiný státní úřad nepracuje a její webové stránky, které byly zřízeny v roce 2015, jsou prázdné.

Předchozím ředitelem PGRLF je samotný Zdeněk Nekula, který nejprve popíral, že by v dané věci byl nějaký problém, nicméně posléze přiznal, že v jeho fondu docházelo k porušování zákona. Následně došlo v dozorčí radě ke změně a novým předsedou PGRLF se namísto Nekuly stal Vladimír Eck – člověk, který od roku 2004 pracoval v SZIF jako náměstek ředitele a v minulosti byl i jeho ředitelem.

Vzájemné vztahy mezi SZIF a Eckovou firmou jsou navíc založeny na smlouvách o poskytování služeb, ve kterých není zmínky, že by k nim v minulosti proběhlo nějaké výběrové řízení.

Současné odvolání Vladimíra Ecka bereme za jako slabou satisfakci naší nejméně dvouleté práce. Rozhodně nebereme zbavení funkce za adekvátní reakci na naprosto otevřený a hojně zneužívaný střet zájmů ve vedení státního fondu. Doufáme, že se polo-nové vedení přinejmenším poučí ze svých předchozích chyb ve vedení těchto organizacích a vyvede náležité důsledky. 

2020 - https://nfpk.cz/p/kauza-szif-iv-vladimir-eck

2021- https://nfpk.cz/p/statni-zemedelsky-intervencni-fond-a-stret-zajmu