Ivan Prchal
Osud oznamovatelů nezákonného jednání v jejich zaměstnání, není v Česku jednoduchý. Zvlášť, když se tyto činy dějí se souhlasem některých jeho nadřízených a další z nich zase považují „whistleblowera“ za potížistu, který dělá zbytečnou ostudu. O to víc bychom si měli vážit toho, že se k oznámení odhodlali a právě proto byla Cena za odvahu 2021 udělena bývalému tajemníkovi Městského úřadu Žamberk Ing. Ivanu Prchalovi.
Klasický tunel
Prchal v roce 2009 odhalil podivné smlouvy a dokumenty k výběrovému řízení na dodavatele žamberské pěší zóny, která měla vzniknout v rámci sympatického projektu revitalizace města. Díky němu vyšlo najevo, že výběrové řízení vyhrála za 20 milionů firma Testa a to přesto, že přišla z nejdražší nabídku. Podle tehdejšího i dnešního starosty Žamberka se pěší zóna reálně levněji postavit nedala. Jiného názoru však byla vítězná firma Testa, která si na realizaci zakázky najala firmu Agile. Tedy firmu, která se výběrového zřízení zúčastnila s nejnižší nabídkou. Testa jí k nabídce přihodila milion a půl a sama tak „za nic“ inkasovala z peněz města sedm milionů. Šlo prostě o klasický tunel.
Jak to mohlo projít?
Předsedou výběrové komise, která zakázku zmanipulovala v neprospěch města, byl tehdejší místostarosta Ryan Strnad. Policie později zjistila, že mu vítězná firma Testa vyplácela měsíčně 40 tisíc korun za ekonomické poradenství. Za to byl Strnad později postaven před soud a odsouzen k pěti letům vězení za pletichy při zadání veřejné zakázky a soutěže, poškození finančních zájmů Evropských společenství a zneužití pravomoci. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže navíc udělil městu Žamberk pokutu 250 tisíc korun a. kvůli porušení zákona město nedostalo slíbenou dotaci od Evropské unie a dvacet milionů zaplatilo ze svého rozpočtu. Protikorupční happy end? Ani náhodou!
Za dobrotu, na žebrotu. Doslova.
I když korupci na úřadě v Žamberku potvrdily nezávislé orgány a dokonce i soud, tajemník Městského úřadu Žamberk Ing. Ivan Prchal, díky kterému se odhalil tunel firmy Testa i její napojení na místního politika, se nestal hrdinou, ale doslova štvanou zvěří. Místní politici se ho od té doby snaží zbavit a dávají mu opakované výpovědi, které Prchal úspěšně zpochybňuje u soudu. Tehdejší starosta Dytrt také proti Prchalovi používal učebnicové metody bossingu, tedy snižování osobního ohodnocení, neudělování běžných odměn apod. V roce 2017 dostal Prchal druhou nezákonnou výpověď (první dostal v roce 2012, hned po vynesení rozsudku na Strnadem). V roce 2020 dostal Prchal konečně pravomocný rozsudek Krajského soudu o neplatnosti této výpovědi. Místo návratu do práce však nový starosta podal mimořádný opravný prostředek (dovolání). Ivan Prchal už neměl dost energie a víry v systém, aby v boji o svoje místo pokračoval a ukončil svůj pracovní poměr dohodou.
Sám Ivan Prchal svou anabázi popsal slovy: “Do roku 2001 jsem byl vojákem z povolání, včetně mise IFOR v bývalé Jugoslávii v letech 1996/97, kde jsem vykonával funkci náčelníka štábu praporu. Od prosince 2001 jsem byl až do ledna 2021 tajemníkem městského úřadu v Žamberku a nebýt mých nekompromisních postojů k porušování zákonů a k páchání trestných činů vedením města, mohl jsem bez problémů doplatit hypotéku a půjčky a směřovat k důchodu. Jako whistleblower jsem si však v roce 2009 vybral trnitou cestu být na straně zákona a ani v nejhorších snech netušil, že ještě v roce 2021 budou škůdci ve svých pozicích a já na dlažbě.”