24. srpna 2015
| Kauzy

Česká pošta

O čem kauza je?

V druhé polovině roku 2010 realizovala firma Lukáše Čadka náročnou zakázku pro Českou poštu. Lukáš Čadek nakoupil v rámci této zakázky zboží, ale Česká pošta od obchodního případu ustoupila. Na nákup zboží si musel půjčit a z obchodu s Českou poštou mu zbyly pouze mnohamilionové závazky. Po neúspěšných pokusech o dohodu s různými představiteli České pošty, ale také s ministrem vnitra Milanem Chovancem, se rozhodl Českou poštu žalovat o více jak 24 milionů Kč. Zároveň se rozhodl případ medializovat.

Lukáš Čadek se dne 23. 6. 2015 sešel s členem ČSSD Kamilem Chocem, který na schůzku přišel s návrhem řešení sporů s Českou poštou poskytnutím úplatku ve výši 3 miliony Kč. Dle vyjádření Kamila Choce měla být částka 1 milion Kč vyplacena ministru vnitra Milanu Chovancovi a 2 miliony Kč politické straně ČSSD. Milan Chovanec ovšem jakékoliv spojení s Kamilem Chocem či s úplatkem odmítl a nutno podotknout, že přímý důkaz o zapojení Milana Chovance do korupční nabídky není znám. Peníze měly být vyplaceny v hotovosti. Kamil Choc zároveň zdůraznil, že je pouhým prostředníkem a uvedl, že by měly být uhrazeny až po úspěšném vyřešení obchodního případu, tedy nikoliv předem. Rozhovor mezi osobou Choc a Čadek byl nahrán.

Záznam komunikace, nahrávky a další poklady byly doručeny Nadačnímu fondu proti korupci, který obratem dne 13. 8. 2015 podal v této věci trestní oznámení. Bohužel tyto materiály byly fondu doručeny velice pozdě (2 měsíce po korupční nabídce) a navíc některými informacemi či nahrávkami disponovali v té době i někteří politici a novináři.

Týdeník Respekt přinesl dne 24. 8. 2015 informaci o tom, že o řešení sporu s Českou poštou údajně jednal Lukáš Čadek rovněž s majitelem společnosti Global Security Systém (GSS) Ľudovítem Emanuelem a Zdeňkem Blahutem - dřívějším majitelem GSS a nyní 1. náměstkem rozvědky (ÚZSI). Jednalo se údajně o převzetí pohledávky společnosti GSS, kdy by spor byl vyřešen díky údajným kontaktům Zdeňka Blahuta. Lukáš Čadek by tak údajně mohl získat spornou částku od České pošty s tím, že Zdeněk Blahut by si ponechal 4 miliony Kč. Zdeněk Blahut ovšem kategoricky popírá, že by k podobnému jednání vůbec došlo.

Milan Chovanec začal kauzu překvapivě prezentovat se značnou vážností a zdůraznil, že je projevem „pokusu destabilizovat Českou poštu pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků“[1]. Kauza nakonec byla impulsem ke svolání Bezpečnostní rady státu dne 20.8.2015, na které byly představené závažné souvislosti s tímto případem. Dle některých vyjádření svou roli zde sehrály i tajné služby či soukromé společnosti.

[1] http://www.mvcr.cz/clanek/ministr-vnitra-milan-chovanec-dnes-pozadal-premiera-bohuslava-sobotku-o-svolani-predsednictva-bezpecnostni-rady-statu.aspx

Osoby a obsazení?

Kamil Choc

  • člen středočeské ČSSD, který jako prostředník požadoval úplatek výměnou za vyřešení konfliktu Lukáše Čadka s Českou poštou

Lukáš Čadek

  • podnikatel, po kterém byl požadován úplatek výměnou za vyřešení konfliktu s Českou poštou

Barbora Snopková-Haberová

  • vysoce postavená manažerka České pošty, kterou se zaštiťoval Kamil Choc a určil ji jako cestu k ministru vnitra Milanu Chovancovi. Obdržela několik silně podezřelých emailů od Kamila Choce, které byly odevzdány policii až po 10 dnech.

Miloš Petera

  • hejtman Středočeského kraje, člen ČSSD, kterého Kamil Choc určil jako garanta korupční nabídky. Miloš Petera ovšem jakoukoliv spojitost s touto kauzou popřel.

Milan Chovanec

  • ministr vnitra, jehož jméno bylo použito v korupční nabídce Kamila Choce.

Co jsme v kauze udělali?

V srpnu 2015 podal NFPK trestní oznámení a poskytl Lukáši Čadkovi základní právní pomoc.

O jakou částku veřejných prostředků v kauze jde?

Rozsah kauzy nebyl doposud jednoznačně určen, a proto je obtížné stanovit dopad kauzy na veřejné prostředky.

Čemu jsme museli čelit nebo čemu ještě čelíme?

NFPK nečelil odvetným krokům.

Tiskové zprávy

 

 

 

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …