26. ledna 2020 | Aktuality

Ceny za odvahu NFPK již podeváté uděleny

Stejně jako v minulých letech, i letos ocenil Nadační fond proti korupci u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci osobnosti, které se nebály upozornit na korupci či možný klientelismus. Dnes se jejich držiteli staly Hana Naiclerová a spolky Za krásnou Olomouc z.s. a Vimpersko z.s. Fond oceněné odměnil částkami 2122 Kč, 122 x 212 Kč a 124 Kč a resp. 44 944 Kč, 30 528 Kč a 20 736 Kč.

„I letos jsme ocenili statečné osobnosti, které se nebály a nebojí poukázat na korupční jednání či klientelismus. Je zajímavé, že většina letošních oceněných jsou ženy, které byly vždy v minulosti při udělování Cen za odvahu v menšině. Ocenili jsme i dva spolky, jejichž příběh dokazuje, že občanská společnost je stále aktivnější. Lidé se nebojí spojovat a upozorňovat na problémy, které je trápí, a to nejen ve velkých městech, ale i v regionech. Věřím, že takovéto občanské aktivity zásadně přispívají k pozitivním společenským změnám," prohlásil při dnešním předávání Cen za odvahu Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci.

Hana Naiclerová - opoziční zastupitelka města Prostějov. Zajímá se mimo jiné o hospodaření městské firmy Dřevo Prostějov, a o dotace pro mládežnický hokejový klub Jestřábi Prostějov, jehož exšéf stojí před soudem. Pachatelé jí za to ničili majetek. Jednalo se o reakci na její snahu napravit protiprávní jednání ze strany místní samosprávy. Naiclerová tak činila jak v zastupitelstvu, tak i formou vyžádání stanovisek od státních orgánů či přímo oznamování konkrétního protiprávního jednání. V souvislosti s touto činností Hana Naiclerová trvale čelí útokům prostějovské radniční koalice, která ji prostřednictvím zdejších nejčtenějších novin Prostějovský Večerník prezentuje jako udavačku. Jedná se o snahu o její umlčení vyvoláním psychického tlaku na ni a její blízké.

Za krásnou Olomouc z.s. – spolek v regionu působí od roku 2007. V posledních letech aktivně vystupuje proti připravované stavbě Šantovka Tower. Jedná se o výstavbu výškové budovy v ochranném pásmu městské památkové rezervace. V té figuruje jako developer - SMC Development a.s. v čele s Richardem Morávkem. Tento podnikatel v minulosti fungoval jako pravá ruka kontroverzních podnikatelů Františka Mrázka či Tomáše Pitra a využívá svých klientelistických vazeb nejen v rámci regionu k dosažení cíle, kontroverzní stavby.

Vimpersko z.s. - jedná se o zářný příklad zapojení místních obyvatel do činnosti občanské společnosti. Mezi jejich nejviditelnější činy patří snaha o záchranu tamějšího lesoparku a tím zabránění výstavbě biatlonového areálu na Vodníku, který prosazuje místní vlivný podnikatel.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Ceny za odvahu uděluje Fond pravidelně již od svého založení v roce 2011. V minulých letech byli oceněni například Miloslava Pošvářová, ROMEA nebo Vladimír Sitta, ml. Podrobnosti k jednotlivým oceněným naleznete na webu http://www.nfpk.cz/oznamovatele.

Kontakt: Karel Škácha, ředitel NFPK, tel.: 602 681 513, e-mail: karel.skacha@nfpk.cz