Ty dobré věci v čase epidemie
Současná vážná situace s epidemií nového typu koronaviru zasáhla nás všechny. Abychom se jí společně postavili a ochránili sebe, svoje blízké a vlastně i všechny ostatní lidi, se kterými sdílíme tuto planetu, museli jsme všichni téměř okamžitě začít dělat spoustu věcí jinak, než jsme zvyklí. A především čelit strachu, jak to dopadne. Karel Janeček ve svém blogu na aktualne.cz píše: “Za přispění všemožných informací, které na nás chrlí média a sociální sítě, spousta z nás podléhá strachu o zdraví své i svých blízkých. Postupně do strachu mnozí upadáme kolektivně. Obáváme se o zdraví, ekonomiku a celkově o naši budoucnost. Zkusme se ovšem na situaci podívat racionálně a s rozvahou. Úmrtnost pandemie je v relativním měřítku malá. Neumírají žádné děti. V tomto smyslu je vir mírný až snad "přátelský", vždyť například úmrtnost při nakažení některými druhý ptačí chřipky přesahuje 50 %. Kdyby se nákaza s podobnou mírou a strukturou úmrtnosti jako má koronavirus objevila kdykoliv v delší minulosti, tak bychom si jí asi ani nevšimli - pro srovnání vzpomeňme si například na morové nákazy. “
Z lékařského hlediska je o nás postaráno nejlépe v historii. V době epidemie však nejde jen o samotnou nemoc, ale také o to, jak se k ní postavíme jako komunita. Musíme pečovat o sebe, své blízké a okolí. Nepodléhejte proto panice,povídejte si, řešte věci v klidu, smějte se spolu, hrajte třeba stolní hry. Starejte se o společnou pohodu a o váš dobrý psychický stav, ale nebojte se být i sami, pokud to potřebujete. Pomáhejte lidem v okolí, hlavně těm, kteří nejvíce potřebují pomoc jako jsou například lidé ve starším věku. Dojděte jim na nákup, nebo zařídit nějakou nezbytnou pochůzku, aby nemuseli zbytečně vyrážet ven. Kde se dozvíte kdo pomoc potřebuje? Nebo ji sám potřebujete?
- Hledám/nabízím pomoc v časech korony
- Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem
- Člověk k ruce
- Spolu proti koronaviru
- Sousedská pomoc
- Dobro.cz
- Pomoc do domu
- Pomáháme Praze
- Pomoc v Brně
- Pomoc v Českých Budějovicích
- Pomoc v Plzni
A pokud potřebujete morální a psychickou vzpruhu, koukněte se na internet, nebo na zprávy, co se v naší zemi děje. Najdete v ní totiž mnohem víc dobrých zpráv než špatných. Karel Janeček to ve svém blogu shrnuje slovy: “V naší zemi se zvedá vlna solidarity napříč generacemi a politickými zátarasy. Lidé dobrovolně pomáhají druhým, šijí roušky, chodí ohroženým nakupovat a přemýšlí, jak by mohli pomoci. Koronavirus nám jasněji umožňuje vnímat naše společné lidství a připomíná, že mnohé rozdíly, kvůli kterým jsme byli ještě před pár týdny rozhádáni, jsou až malicherné. Do popředí vystupují hodnoty zodpovědnosti, spolupráce, přátelství a lásky a mnozí jsme i o dost více ohleduplní. Zdravotnické systémy, až na z globálního pohledu výjimky, situaci zatím zvládají díky naduvěřitelnému a obdivuhodnému úsilí zdravotníků. Společnost funguje díky dobré vůli a spolupráci nás všech. “
Takže si pomáhejme. Jsme v tom spolu, ale pokud na ten pocit “spolu” nezapomeneme, může nám pomoci víc, než jen v boji s jedním zmutovaným virem.