21. srpna 2014

Systemizace

O čem kauza je?

Ministerstvo práce a sociálních věcí (dále jen „MPSV“) na svých internetových stránkách zveřejnilo dne 22. září 2010 zakázku malého rozsahu do 2 mil. Kč bez DPH s názvem „Zpracování ANALÝZY SYSTEMIZACE Ministerstva práce a sociálních věcí a všech jím přímo řízených organizací v rámci resortu MPSV (kapitola 313)“.

Ve výběrovém řízení následně zvítězila společnost MSM Informační systémy, s.r.o., a to s částkou 2 200 000 Kč s DPH.

O téměř rok později, dne 9. září 2011, publikovalo MPSV na centrální adrese veřejných zakázek zakázku s názvem „SYSTEMIZACE rezortu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky“ s odhadovanou cenou přibližně 65 mil. Kč bez DPH. Stejná zakázka byla publikována také na portálu Evropského sociálního fondu. Na tomto portálu byla zveřejněna kontaktní osoba pro předmětnou zakázku, která však na centrální adrese veřejných zakázek zveřejněna nebyla. Touto osobou je Ing. Michal Pola.

Podle informací NFPK pracuje Ing. Michal Pola jako poradce náměstka Vladimíra Šišky, a tedy uvedení jeho jména coby kontaktní osoby by nebylo nic neobvyklého.

Veřejnou zakázku za cenu 64 mil. Kč bez DPH následně získala podle stránek MPSV společnost HEWLETT- PACKARD. Na centrální adrese veřejných zakázek je však uvedeno, že vítězem výběrového řízení je sdružení HEWLETT- PACKARD a MSM Informační systémy. MPSV tedy druhou společnost z uvedeného sdružení zapomnělo na svých stránkách uvést.

Lze snadno dohledat, že společnost MSM Informační systémy je velmi úzce spojena s již zmíněným  Michalem Polou: 51% majitelem a zároveň jednatelem společnosti MSM Informační systémy je Ing. Jindřich Milfait. Stejný Ing. Jindřich Milfait je zároveň 32% majitelem a jednatelem společnosti 21cz – systems, ve které je spolumajitelem (34 %) a jednatelem také Michal Pola. Kruh se tak uzavírá. Věcnou stránku plnění obou zakázek zcela pomíjíme, neboť je to jiný příběh.

Poznámka:

Všechny údaje jsou platné ke dni publikování kauzy. Z důvodů zachování přehlednosti příběhu, nejsou údaje aktualizovány (např. majetkové účasti atd.)

 

Osoby a obsazení

 

Vladimír Šiška

Jindřich Milfait

  • jednatel a spolumajitel společnosti MSM Informační systémy, s.r.o.

Michal Pola

  • poradce Vladimíra Šišky a osoba odpovědná ze realizaci veřejné zakázky na straně MPSV.

Co jsme v kauze udělali?

Uvedenou kauzu jsme dne 26. 6. 2012 na našich stránkách. MPSV podalo v roce 2013 na základě uveřejněných informací a na základě vnitřního šetření trestní oznámení ve věci projektu SYSTEMIZACE rezortu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky“. Existuje důvodné podezření, že docházelo k porušování zákona o veřejných zakázkách, porušování vnitřních předpisů MPSV atd.

O jakou částku veřejných prostředků v kauze jde?

V celé kauze jde přibližně o 70 mil. Kč.

Čemu jsme museli čelit nebo čemu ještě čelíme?

Vyjma několika vyjádření bývalého ministra J. Drábka a V. Šišky jsme nemuseli čelit žádným atakům ze strany dotčených subjektů.

Kdo je obviněn/obžalován nebo odsouzen?

V dané kauze není zatím nikdo obviněn ani odsouzen. Ovšem Vladimír Šiška byl nepravomocně odsouzen na šest let nepodmíněně za vydírání společnosti OKsystem. Také čelí podle dostupných informací minimálně dalším dvěma obviněním v rámci jiných kauz spojených s MPSV.

Jaké dokumenty si můžete ke kauze stáhnout?

Chronologie kauzy

Tiskové konference

Tiskové zprávy

Trestní oznámení

Smlouvy - dodatky

Korespondence

Média

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …