Žebříčky a srovnání aneb Češi, do toho!
Člověk má rád žebříčky a srovnání. Občas potřebuje vědět, jak daleko má k tomu být šampionem. A jak blízko má k tomu zůstat poraženým. Spoustu žebříčků čehokoli, sestavených odborníky a šamany přes cokoli, je ale třeba brát s rezervou…
Známý je příklad žebříčku o míře ohrožení chudobou v zemích Evropy. V roce 2016 byli lidé v ČR nejméně ze všech zemí EU (rozšířených o Norsko a Švýcarsko) ohroženi příjmovou chudobou (v rámci populace se právě u nás ocitlo pod hranicí chudoby procentuálně nejméně lidí). Nejhůře dopadlo Rumunsko a Bulharsko (zde). Média o tom hojně informovala a s pompou informovala o našem prvenství i za rok 2015. Jenže…Ona hranice ohrožení chudobou se liší stát od státu (detaily zde). Nejste-li daleko pod touto národní hranicí, nejste chudí. V roce 2015 činila hranice chudoby v Lucembursku skoro sedminásobek hranice chudoby v Rumunsku (zde). Většina chudáků v Lucembursku by byla boháči v Rumunsku… Stanovit jednu společnou hranici chudoby pro vzájemné srovnávání hodnostáři EU raději odmítli…
Míra korupce se těžko měří. Jako nevěra. V roce 2011 byla ČR podle indexu vnímání korupce na 57. místě ze 183 zemí světa (spolu s Namibií a Saudskou Arábií) (zde). Byli jsme tehdy daleko za Rwandou. Rusko bylo na 143. místě (spolu s Nigérií). Žebříček je sestavován na základě průzkumů mezi „experty“, kteří hodnotí řadu korupčních jevů v dané zemi. Nejlépe tehdy dopadly země jako Nový Zéland, Dánsko, Finsko, Švédsko, Singapur, Norsko, Nizozemí apod. Vlastně země, kde je silná role státu! V témže roce prezident Klaus v ČT odmítal závažnost korupce u nás a argumentoval, že o ní nezná žádná tvrdá data (zde). O několik měsíců později ho však uzemnil jeho budoucí mecenáš a nejbohatší Čech Petr Kellner. V rozhovoru pro média si nebral servítky a prohlásil, že s korupcí je to u nás horší než v Rusku (zde). A to už je co říct. Osobně v tomto věřím více Petru Kellnerovi než onomu žebříčku…
Od té doby proteklo hodně vody pod Libeňským mostem a mnoho se změnilo. Minulý týden média informovala o indexu vnímání korupce za rok 2017. Česko skončilo na 42. místě ze 180 zemí světa (spolu např. s Kyprem). Rusko skončilo na 135. místě (spolu např. s Laosem, Papuou-Novou Guinejí či Paraguayí). Oproti roku 2011 pokrok… Naopak prakticky stejně dobře dopadly země, které dopadly dobře i v roce 2011. Kellnerovo aktuální vyjádření ke korupci u nás neznám, ale řekl bych, že Rusku jsme příliš neutekli – ani v tom žebříčku. Ostatně, známý soudce Vojtěch Cepl ml. v roce 2014 glosoval, že s bojem proti korupci „jsme ještě nezačali“… (zde)
Naštěstí máme ještě sportovní žebříčky, které člověka skutečně mohou zahřát u srdce. Počtem medailí skončilo Česko na olympiádě na 14. místě! S uvážením počtu obyvatel by úspěch našich sportovců vynikl ještě více. Šampionem se stalo Norsko. Nejvíce medailí získaly shodou okolností země, které se umísťují vysoko i v žebříčku vnímání korupce. A jak známo, Rusko pod svojí vlajkou v žebříčku nefiguruje kvůli jím organizovanému dopingu…