Zákon o lobbingu

Zítra máme zajímavou akci v Centru pro současné umění DOX. Nazvali jsme ji Transparentní firmy a instituce. Vystoupí i investigativní novinář Jaroslav Spurný, exnáměstek ministra financí a whistleblower Ondřej Závodský a šéf skupiny RSJ Libor Winkler. Můj příspěvek bude o lobbingu českých zájmových skupin.

Téma bude aktuální i díky tomu, že se v rámci Rady vlády pro boj s korupcí řeší dlouhodobá koncepce ČR jak bojovat proti zlojedům, včetně zákona o regulaci lobbingu, který je na stole už řadu let a ani Bůh - natož Babiš - neví, jak to zase dopadne. Ve čtvrtek jsme totiž měli schůzi a nemohli jsme se shodnout ani na tom, kdo je vlastně lobbista nebo kdo je lobbovaný. No kvůli bílení Strakovky jsme museli jednání přerušit, tak snad se to rozsekne příště…

Ambice vládního zákona jsou nastavit pravidla tak, aby k nekalému lobbingu nemohlo docházet. To je samozřejmě nesmysl a dojde pouze k byrokratizaci těch poctivých. Je to něco podobného jako s informační povinností firem odevzdávat do Sbírky listin své výsledovky. Ti, na které to směřuje, věc obejdou a ostatní budou vyplňovat papíry, které se budou posílat na Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran, který je bude kontrolovat, a když zjistí opomenutí, udělí po letech sporů směšnou pokutu a nazdar.

Jen během diskuze nás napadla řada „opatření“, jak návrhy na regulaci obejít, navrhovatel se dokonce bojí, že bude návrh napaden u Ústavního soudu kvůli omezování možnosti přístupu k informacím a ke svobodnému politickému projevu. No nesmysly.

Návrh také tak nějak opomíjí to, že ti „špatní“ jsou zejména politici, nikoli jen lobbisté, kteří to mají v popisu práce. Snad se proto podaří zprovoznit jediný funkční bič a to otevřený diář schůzek politiků s lobbisty, vždy k dané konkrétní problematice.

Jestli totiž může něco fungovat, tak to, že se zpětně dokáže, že někdo lhal nebo že se někdo potkal s někým před něčím, někde kde neměl… Ale pokud se nezlepší naše politická kultura obecně, nikomu nebude vadit nic, ani kdyby se TŘEBA oficiálním poradcem prezidenta stal samotný Don Corleone. Necháme se zase překvapit?

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…