6. listopadu 2017

V politice je možné vše

Ano, politika je umění možného a snad i nemožného. Nebo snad znáte někoho, kdo byl v roce 1987 přesvědčen o tom, že vláda jedné strany brzo ukončí své panování a prezidentem bude zvolen tehdy zakázaný a opakovaně vězněný disident Václav Havel?

Stejně absurdně zněly hlasy některých slovenských spoluobčanů krátce po roce 1989 o budoucnosti na sobě nezávislých dvou států, slovenského a českého. A bum, stačilo pár tahanic o pomlčku a následných setkání Klause s Mečiarem, a bylo hotovo. Jen si vzpomeňte, jak jsme se vzpamatovávali z rozčarování, když jsme se probudili v novém státě.

Zdá se, že hned zítra si do svého seznamu politických absurdit budu moci zapsat další. A to kandidaturu bývalého premiéra Mirka Topolánka na volbu příštího prezidenta.

Pozorovatele politické scény nepřekvapí výčet kandidátů na hrad, o kterých dosud buď vůbec neslyšel, anebo pokud, tak jen ve spojení s nějakým průšvihem. Překvapí ho, respektive mne, návrat politické vykopávky v podobě osoby, která si jako první v historii ČR vysloužila politickou ostudu při pádu vlády, v té době předsedající Evropské unii.

Mirek Topolánek by se na hradě vyjímal obzvláště „krásně“, jeho styl jakoby přirozeně navazoval na ten současný prezidentský kolorit. Slovní narážky na úroveň novinářů by nahradil příval vybraných slůvek na adresu Židů, homosexuálů a pravdoláskařů.

Nový prezident by mohl ze své funkce hlavy státu zrušit trest odnětí svobody za podvod pro svého odvěkého pobočníka Marka Dalíka, který si právě balí zubní kartáček. V řadách hradních poradců by mohl zaparkovat i nejznámější symbol klientelismu, bývalý ministr dopravy v Topolánkově vládě Aleš Řebíček, jenž využil svého tehdejšího vlivu do poslední koruny.

Politika je umění možného a tak vůbec není jisté, že právě tento kandidát ve volbě prezidenta propadne. Zima se blíží, v lednu budeme moudřejší. Moudřejší snad, ale jistě ne šťastnější.

Za text pondělní glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…