24. února 2014
|

Upozornil na problémy v kauze Opencard, má platit statisíce

Podmíněné tresty a náhradu škody navrhla státní zástupkyně Dagmar Máchová pěti obžalovaným úředníkům v kauze Opencard. Jiří Chytil, přestože v letech 2009 a 2010 pomáhal coby utajený svědek vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess, byl odsouzen ke dvěma letům podmíněně a má navíc zaplatit 300 000 korun.

Obžaloba vinila pětici úředníků z toho, že v projektu Opencard zvýhodnili firmu Haguess. Údajně měli porušit závazná pravidla hospodářského styku a povinnost při správě cizího majetku. Navrhované tresty jsou podmíněné, obžalovaní mají uhradit škodu přes dva milióny korun. Jiří Chytil se proti dnešnímu rozsudku odvolal. „Je naprosto absurdní, že mezi odsouzenými je i člověk, který pomáhal policii při rozkrývání kauzy, a naopak mezi nimi nejsou lidé, kteří projekt Opencard definitivně schvalovali. To, že jsou v tomto procesu na jiné pozici, než obžalovaní, působí až tragicky,“ říká místopředseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus.

Jiří Chytil v letech 2009 a 2010 pomohl policii získat důkazy přímo z magistrátního odboru informačních technologií, díky čemuž měl přislíben statut utajeného svědka. Po změně vyšetřovatelů ale dohoda padla a v srpnu 2011 se nepochopitelně ocitl v roli obžalovaného. Z magistrátu musel Chytil po prozrazení identity odejít a začátkem roku 2013 čelil zastrašování, když se mu opakovaně někdo vloupal do bytu a hledal dokumenty s důkazy.

Více o kauze Jiřího Chytila, resp. jeho roli v kauze Opencard, najdete ZDE.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. V roce 2013 udělil Fond Jiřímu Chytilovi Cenu za odvahu.

Kontakt: Linda Majerová, projektová manažerka NFPK, tel.: 734 315 353734 315 353, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz, www.nfpk.cz  

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.