15. září 2015
|

Rekonstrukce státu - Odtemnění

Poslanecká sněmovna může již ve středu schvalovat ve třetím čtení zákon o registru smluv. Jeho cílem je zveřejňování smluv státu a obcí o nakládání s veřejným majetkem. Tyto smlouvy, které v současnosti jsou přístupné veřejnosti často pouze teoreticky, se budou automaticky zveřejňovat. Je to největší změna v otevřenosti státu od přijetí zákona o přístupu k veřejným informacím z roku 1999.

Základem pro schvalování bude vládní komplexní pozměňovací návrh k předloze poslance Jana Farského (STAN). Vládní návrh zachovává základní principy zákona, nabízí některá zlepšení, ale také obsahuje řadu změkčujících výjimek, včetně ročního odkladu sankce. Podle stanoviska Rekonstrukce státu je vládní verze zákona funkční, ale minimalistickou variantou oproti původním představám. Stále ale naplňuje veřejný předvolební závazek politiků.

Rizikem je nyní řada pozměňovacích návrhů, navržených především poslanci ČSSD, které mohou zákon zablokovat. Jde například o návrh poslanců Milana Urbana (načten poslancem Zemánkem) a Jaroslava Foldyny, aby soukromé subjekty (firmy a spolky) zveřejňovaly všechny svoje smlouvy (i soukromé) v průběhu celého kalendářního roku, ve kterém dostanou dotace nad určitou výši. Jde o právní absurditu, neboť nutí subjekty předem odhadovat, zda jim bude dotace udělena. Navíc místo kontroly veřejných prostředků zahrnují i prostředky soukromé (tedy peníze, které subjekty nemají z dotací).

Druhý problém se týká zbytečného oddalování aplikace zákona. Plně fungovat začne zákon až 1. 7. 2017, tedy těsně před volbami, a to za podmínky, že Ministerstvo vnitra stihne veřejný registr smluv včas připravit.

Dle současného návrhu se budou zveřejňovat smlouvy v elektronické podobě (nikoliv naskenované) a základní údaje (tzv. metadata) u většiny smluv nad 50 tisíc Kč. Zákon dopadá na státní správu, samosprávu, jimi ovládané firmy a příspěvkové organizace s několika málo výjimkami. Malé obce mají ze zákona „odklad“ na dva roky a státní firmy mají větší možnosti ochrany obchodního tajemství. Vyjmuty jsou také smlouvy s nepodnikajícími fyzickými osobami, mimo smluv o prodeji majetku.

Další informace Vám rád podá:

Nikola Hořejš

+420 775 270 214

  • Stručné informace o zákoně a často kladené otázky naleznete ZDE (http://bit.ly/1Lw3NJS).
  • Průběžné informace ze Sněmovny naleznete na Facebooku (http://on.fb.me/1QeYXo3).
  • Encyklopedii zákona ke stažení naleznete ZDE (http://bit.ly/1KQfTDh).
  • Podrobné stanovisko Rekonstrukce státu: http://bit.ly/1USOiRh.
  • Tuto podobu zákona již veřejně podpořila řada poslanců, jejich vyjádření naleznete na webu www.odtemneni.cz.
  • Ke schvalování proběhne ve středu ráno také happening s názvem “Poděkování poslancům”.
  • Zákon podpořila během několika kampaní Rekonstrukce státu řada známých osobností. Například ekonom Tomáš Sedláček, herec Jan Budař, rocker Vilém Čok, zpěvačka a herečka Bára Poláková a další.
  • Test znalosti zákona si můžete udělat ZDE: http://bit.ly/1W08Yt6.

 

Zákon o registru smluv - důležitá čísla

 

O Rekonstrukci státu

Projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů pro odpovědnou politiku. Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Rekonstrukce státu dává dohromady občany, experty, politiky a byznysmeny, kteří zastávají různé politické názory, ale společně podporují pravidla pro fér politickou soutěž a otevřené vládnutí. www.rekonstrukcestatu.cz

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.