Neodcházení
V roce 2013 se dvacítka nevládních organizací zavázala k rekonstrukci státu. Během čtyř let prosadili tito „nikým nezvolení aktivisté“, díky šikovnému občanskému lobbingu, 5 z 9 protikorupčních opatření, která podle odborníků zmenšují prostor pro korupci a klientelismus ve státní správě. Ale co dál? Nový plán řešilo plénum platformy Rekonstrukce státu a rozhodlo, že rekonstrukci státu je potřeba dotáhnout do konce.
Garanti Rekonstrukce státu (Frank Bold, Oživení, Otevřená společnost, Naši politici a EconLab) připomněli, proč je potřeba dál prosazovat z pozice občanů zákony, které omezí zneužívání moci a plýtvání veřejnými penězi. Politici totiž mohou snadno demontovat jednotlivé zákony, jejichž úspěch tkví často v detailech, jak jsme se o tom nejednou přesvědčili. Zářným příkladem může být snaha o demontáž registr smluv v Senátu.
Nová „rekonstrukční“ strategie pro příští roky proto počítá s tím, že nadále budeme hlídat už prosazená protikorupční opatření a zároveň sledovat, jak vypadá jejich fungování v praxi. A to platí nejen pro registr smluv, ale třeba také pro majetková přiznání politiků a pravidla financování politických stran.
Současně ale chce Rekonstrukce státu zavést novinky. Každá firma, která čerpá veřejné prostředky, musí být podle nás zcela transparentní a mít dohledatelné koncové vlastníky - což by pomohlo i ve známé kauze Čapího hnízda. Prosazujeme také opravdu včasný a efektivní přístup občanů k informacím veřejné správy anebo férové soutěžení zakázek malého rozsahu.
Vůbec největší výzvou je pak hlídání Mantinelů demokracie, kdy nezávislí experti a široká veřejnost hlídají vládu, aby dodržovala demokratické principy. Mantinely slouží v našem pojetí hlavně jako prevence: nechceme, aby vláda nabourávala nezávislé fungování policie, soudů, veřejnoprávních médií a dalších nezastupitelných opor demokracie.
Pět let je relativně dlouhá doba. A je to vhodná doba na inventuru. Někteří členové během fungování platformy zanikli (Inventura demokracie, Brnění) nebo omezili svoje působení (Kohovolit.eu, Pražské forum, Iuridicum Remedium). Objevila se ale také nová protikorupční krev. Do Rekonstrukce vstoupil Hlídač státu a jeho předseda Michal Bláha se stal jedním z garantů projektu. Rekonstrukci s Michalem dlouhodobě spojoval zájem o registr smluv, a v budoucnu se společně plánujeme vrhnout také na e-government. Mezi členské organizace přibyla také iniciativa Kristýny Bašné Platy top úředníků, která se věnuje právu na informace.
Rekonstrukce státu si na svém plénu schválila strategický plán na rok 2018, ale chystá se zůstat minimálně další čtyři roky (jako jedno standardní volební období), ať už bude politika jakkoliv ne/standardní. Projekt, plánovaný původně jako krátkodobý, tak díky velké podpoře veřejnosti pokračuje a zůstává nejsilnější občanskou lobbistickou aktivitou na české politické scéně.