Jak jsem volil svého prvního prezidenta

Téměř půlroční martyrium s přímou volbou je u konce. Miloše Zemana volilo ve 2. kole více než 2,7 mil. občanů této země a tento výsledek je nutné respektovat. Miloše Zemana nemám rád, neboť jeho arogance a sebestřednost jsou mi z duše odporné (objektivně musím ovšem ocenit jeho intelekt a znalosti). Jeho historické, ale i současné kontakty na podivné existence nevěstí nic dobrého. Ale ruku na srdce, kdyby zvítězil Karel Schwarzenberg, byli bychom na tom lépe? Karlu Schwarzenbergovi se prokazatelně zalíbilo být součástí vládnoucí politické elity, bez ohledu na to, čeho se tato politická elita dopouštěla a dopouští. Vždyť Karel Schwarzenberg byl ministrem již v Topolánkově vládě. Jeho manažerské dovednosti se limitně blíží nule, a když se zeptáte kohokoliv z ministerstva zahraničí nebo TOP 09, tak se dozvíte, že Karel Schwarzenberg ministerstvo fakticky neřídí a TOP 09 přenechává Miroslavu Kalouskovi, kterého bezmezně obdivuje. Tak co je menší zlo? V pátek jsem stál před volební místností a připadal jsem si jako člověk, který volí mezi tím, zda má zemřít na rakovinu plic nebo na rakovinu tlustého střeva.

Co mne ovšem na celé prezidentské volbě mrzí ze všeho nejvíce? Zjištění, že z 10 milionového českého národa se nevygeneroval kandidát, který by byl akceptovatelný pro širokou skupinu voličů, který by nebyl zatížen skandály a který by byl morální autoritou. Kde je nový TGM? Zcela jistě máme takových kandidátů možná stovky, ale nikdo se nechtěl ponořit do bahna stávající úrovně politické kultury. Tak daleko jsme to za více jak 23 let od sametové revoluce dotáhli! My všichni, nikoliv pouze politici. Je mi z toho smutno a světlo na konci tunelu pouze skomíravě problikává.

Co říci závěrem? Velmi signifikantní jsou dvě události z 2. kola prezidentské volby. Karel Schwarzenberg nebyl schopen ani platným způsobem odvolit a vítěz našlápl do prezidentování naprosto bezprecedentní lží, když na ČT1 tvrdil, že Miroslav Šlouf v jeho prezidentské kampani nehrál žádnou roli, a dokonce zbaběle tvrdil, že vlastně lže Miroslav Šlouf, který prohlásil, že Milošovi s kampaní pomáhal a radil jeho týmu.

Tak snad příště…

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…