Najde pachatele znečištění Bečvy parlamentní komise? Asi těžko.
Předvolebním problémem Andreje Babiše není jen vyšetřování jeho osobně v kauze dotačního podvodu firmy Čapí hnízdo, ale také podezření chemičky DEZA z masivního znečištění řeky Bečvy, které vedlo k úmrtí několika desítek tun ryb. DEZA totiž patří do holdingu Agrofert, který podle mnohých Andrej Babiš kontroluje prostřednictvím svěřeneckých fondů.
Mezi případy lze najít různé paralely. Tou hlavní je nestandartní délka vyšetřování. Tou další je nedostatek důkazů, které nebyly zajištěny hned na začátku vyšetřování a také podivně kontrastní aktivita policie, která začala okamžitě vyšetřovat ty, kdo se pokusili zpochybnit oficiální závěr vyšetřování.
MF DNES na začátku května uvedla, že znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, které areál patří a provozuje zde i čistírnu odpadních vod. Podle tohoto posudku se chemikálie tři a půl kilometru držely u pravého břehu Bečvy a teprve poté se rozptýlily do celé řeky a způsobily ekologickou katastrofu.
Posudek soudního znalce Jiřího Klicpery však zpochybnil pokus jiné skupiny vědců, mezi kterými byl i prof. RNDr. Jakub Hruška, Csc. z Ústav výzkumu globální změny AV ČR. Podle něj je tříapůlkilometrová cesta chemikálii jen u jednoho břehu krajně nepravděpodobná. Jejich pokus však začala okamžitě vyšetřovat Česká inspekce životního prostředí kvůli podezření z porušení vodního zákona. K výpovědi je předvolán nejen Hruška, ale také šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický, který také patří k oponentům posudku, kterým disponuje policie.
K vyšetřování Bečvy byla dokonce zřízena parlamentní komise. Ta již také schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby ke kauze Bečva svolal tento týden mimořádnou schůzi Sněmovny.
Ať už Vondráček svolá nebo ne, parlamentní komise případ nevyřeší. A veřejnost je opět konfrontována s tím, že v případech souvisejících s Andrejem Babišem dochází k nestandardním jevům při vyšetřování, díky kterým je pravda a spravedlnost náhle relativním pojmem. Diví se někdo, že v ČR klesá důvěra v demokratické instituce? Heslo z legendárního románu Farma zvířat George Orwella -Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější – totiž v Česku nevstoupilo jen do lidové slovesnosti, ale stalo se součástí reality.