1. března 2018
| Kauzy

Minuty s registrem

                                                                   

Nadační fond proti korupci a protikorupční platforma Rekonstrukce státu spouští projekt analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD). Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit.

V sérii krátkých videí názorně představíme, co všechno lze pomocí registru smluv odhalit a jak samotné poznatky využít a interpretovat. „Chceme ukázat, že přínos registru smluv pro naši společnost je opravdu velký. Je to podle nás důležité obzvlášť v dnešní atmosféře, kdy část poslanců a senátorů tlačí na to, aby se registr zrušil anebo výrazně osekal,“ říká Josef Karlický z Rekonstrukce státu.

Registr smluv pomáhá odhalit zmanipulované zakázky, předražené nákupy, nevýhodné prodeje majetku, nebo politicko-podnikatelské klientelistické sítě. Ne všichni občané ovšem umí pracovat s registrem smluv tak, aby dokázali najít zajímavé informace a spojitosti. „Chceme naučit širokou veřejnost s registrem pracovat. Proto musíme nejdřív ukázat, jak se dá registr efektivně využívat, jak provádět analýzu dat z registru nebo jak si dál ověřit případné anomálie, na které člověk v registru narazí,“ dodává Josef Karlický.

Strašák nepoctivých politiků a úředníků

Registr smluv vstoupil v České republice v platnost  1. července 2016 a do ostrého provozu vstoupil přesně o rok později. Díky němu tomuto nástroji musejí nově povinné subjekty zveřejnit do tří měsíců po podpisu každou smlouvu nad 50 000 Kč bez DPH, jinak je smlouva neplatná. „Úplně každý - občan, novinář, nebo třeba opoziční politik tak může od té doby kontrolovat, jak podnikají stát, kraje, obce, státní podniky, zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy, nebo státem, krajem a obcemi vlastněné společnosti,“ říká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …