25. května 2023
|

Majetek Prahy jako soukromý business

Pražské domovy mládeže, které slouží jako internát pro žákyně středních škol, odborných učilišť a vyšších odborných škol nabízejí ubytovací kapacity také coby soukromník přes aplikaci Airbnb. Jejich zřizovatel – pražský magistrát navzdory opakovanému upozornění ze strany Nadačního fondu proti korupci (NFPK) tvrdí, že se tak neděje. 

Domov mládeže a školní jídelna Praha 2, Neklanova 32 obhospodařuje ve třech budovách v lukrativních částech hlavního města celkově 226 lůžek. Ty však nedrží pouze pro žákyně středních škol, ale nabízí také k soukromému krátkodobému nájmu. To mu zřizovatel – magistrát Hlavního města Praha umožňuje.

Co mu však neumožňuje je pronajímání těchto pokojů přes aplikaci sdíleného bydlení Airbnb. Ta slouží jako zprostředkovatel krátkodobých nájmů zejména turistům. Z takového bydlení se neodvádí daně a turistické poplatky, na co se dlouhodobě stěžují vedení samotného města Praha. 

Jak zjistil NFPK a popsal v analýze zveřejněné na jeho stránkách, k 21.4.2023 pronajímal Domov mládeže Neklanova na Airbnb 30 pokojů. Za jednu noc tak ve vytížených měsících inkasuje z krátkodobého nájmu zhruba 40 tisíc korun. Magistrát o takovém příjmu neví. Tvrdí, že za celý rok 2022 vydělali krátkodobé nájmy zařízení pouze zhruba 165 tisíc korun. 

Háček je v tom, že DM Neklanova nabízí pokoje coby soukromník přes konta spravované jeho vedením. Peníze z nájmu pak na soukromá konta také inkasuje. Přirozeně se tak neobjevují v účetnictví městem zřízené příspěvkové organizace. Nájmy přitom mohou měsíčně pronajímateli vydělávat přes milion korun.

Nabízení ubytování příspěvkové organizace přes soukromá konta je navíc v rozporu také s pravidly samotné aplikace Airbnb. Z pohledu české legislativy zas z postupu vedení DM Neklanova vyplývá podezření z Porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Hlavní město ním zřizovanou příspěvkovou organizaci hájí. Oddělení stížností odboru právní podpory, či oddělení kontroly a stížností na Odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy podle odpovědí na dotazy NFPK o žádném podezřelém hospodaření v DM Neklanova neví.  

Navzdory opakované konfrontaci se zjištěními NFPK si přitom zřizovatel příspěvkové organizace vystačil s popřením informací ze strany ředitele DM Neklanova. Za soukromým byznysem s veřejným majetkem přitom podle zjištění stojí právě rodina ředitele DM Neklanova a její obchodní partneři ze soukromé sféry. Otázkou tak zůstává, kdo takto pevné vazby na vedení města zajišťuje…

Více se dočtete v analýze NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.