26. dubna 2022
|

Kauza Smíchov City

Zveřejňujeme podrobnou analýzu NFPK k hospodaření Českých drah při rozvoji lokality Smíchov.

Postup Českých drah, a.s. (ČD) ve společném projektu rozvoje lokality Smíchov, kterou státní podnik provádí s developerskou skupinou Sekyra Group, prověřuje policie, což potvrzuje samotná státní firma i v odpovědi na infožádost NFPK. 

Analýza ukazuje, že by ČD za pozemky, které společnosti ze skupiny developera Luďka Sekyry prodaly za něco více než 267 milionů korun bez DPH, mohly žádat dvoj- až pětinásobek. Státní firma tak na projektu tratí už půl miliardy korun. 

Důležitá je pak role managementu, který za opakovaně prokázané, nevýhodné postavení, nenese žádnou odpovědnost. 

“Reakce vedení ČD, včetně jejích dozorových orgánů je nulová. Za hrou na mrtvého brouka je ale naopak zrychlení procesů na dokončení projektu, a to je vždy z korupčního hlediska podezřelé”, řekl Karel Škácha, ředitel NFPK.

ČD ani Sekyrova skupina náklady nezveřejňují. V utajení drží i znalecké posudky, podle kterých je vypočítaná základní složka kupní ceny. Rovněž nejsou transparentní změny ve společné firmě, která měla sloužit jako záruka rovnocenného vztahu.

ANALÝZA ZDE

Kontakt pro média: Tereza Šlápotová I tereza.slapotova@nfpk.cz I 226 209 047

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.