Jaroslav Dušek korumpuje myšlení veřejnosti

Proč se zabývat nějakým hercem nemajícím odbornou kvalifikaci? Protože kolem Jaroslava Duška se shlukuje velké množství lidí, můžeme jim říkat „duškovci“ (poddruh „ezolidí“), kteří věří všemu, co řekne a dělá, aniž by používali vlastní kritické myšlení. Jelikož těch lidí je hodně, lze říci, že zde dochází ke korumpování (kazení, oslabování) myšlení veřejnosti. Celá věc je společensky nebezpečná, protože Dušek charismaticky a herecky zdatně (jeho životní rolí je póza „osvíceného happymana“) hlásá naprosté nesmysly, které mohou ohrozit zdraví i životy mnoha lidí.

Jak psychologové vědí, psychicky i fyzicky nemocný (nebo dokonce vážně nemocný) člověk je mentálně oslabený, nemá energii ani mentální kapacitu vše kriticky a chladně promyslet a podle přísloví „tonoucí se stébla chytá“ vyhledává cokoli by mu mohlo pomoci, ideálně něco, co je jednoduše podané a slibuje okamžitou úlevu. A zde Dušek nabízí řadu nesmyslných, extrémních nebo nepodložených metod, např. urinoterapii (pití vlastní moči), dlouhé hladovění (Dušek údajně nejedl i 28 dnů) nebo plavání v řece v zimě.

Aktuálně se řeší téma údajné cenzury jeho videa s Milanem Calábkem týkajícího se koronaviru.  Dušek v DVTV vystupuje jako hrdinný obránce svobody téměř z Orwellova románu „1984“, proti údajné cenzuře ministerstev. Přitom v daném videu šířil fake news a vědecky nepodložené informace. Dušek tvrdí, že Milan Calábek danému tématu rozumí, což není pravda. Na stránkách „Univerzity Nové doby“ (vzhledem k jejímu nevědeckému obsahu považuji tento název za zneužití termínu „univerzita“) např. Calábek ve svém vyjádření z 10.3.2020 tvrdí, že „SARS-COV-2 má jeden z největších RNA genomů, který kóduje 9860 aminokyselin a je z 89 procent shodný s genem netopýrů a z 82 procent se SARS 1.“ Z vyjádření je patrné, že Calábek je naprostým vědeckým amatérem, protože nový koronavirus je RNA virus, tedy nemůže být shodný s DNA genomem (Calábek navíc chybně píše „genem“) netopýrů, ale pouze s genovými sekvencemi jiného netopýřího RNA viru, přičemž shoda není 89, ale 96 % (což bylo známo už v době, kdy Calábek zprávu psal).

Dušek dané věci vůbec nerozumí, o čemž svědčí i jeho vyjádření citované v popisku DVTV: „Kdybych měl covid-19, šel bych si koupit melatonin, ten úplně stačí, aby vás zachránil, tvrdí Dušek.“ Vědci zatím ve skutečnosti nemají žádný lék či vakcínu na nový koronavirus, i když se testuje řada slibných kandidátů. To, že Dušek tvrdí, že melatonin je zaručeným lékem, je společensky škodlivé: spousta lidí mu může věřit a poškodit si tak zdraví.

Calábek u Duška propagoval antabus jako možný lék na koronavirus. Zde by bylo dobré poslouchat skutečného experta Borise Cveka: antabus se v těle skoro hned rozpadá, i kdyby in vitro (v laboratoři, např. v laboratorní zkumavce) reagoval s koronavirem, nic to neznamená pro in vivo aplikaci (v lidském těle). Neexistují k tomu klinické studie, propagovat to jako Calábek je tedy nevědecké a potenciálně škodlivé.

Kdyby byla svoboda jedinou hodnotou, pak by každý mohl opravdu říkat cokoliv, ovšem máme zde i jiné a mnohdy nad svobodou nadřazené hodnoty, proto by se nemělo šířit to, co může škodit zdraví i životům lidí. Myslím, že omezovat šíření tohoto a podobných videí je morálně správné.

JaroslavDušek vystupoval kontroverzně i v minulosti, například na YouTube je dodnes k vidění řada jeho besed s MUDr. Janem Šulou, od kterého se Dušek nikdy nedistancoval a za působení s ním se nikdy neomluvil, naopak měl tendenci ho hájit. Přitom Česká televize, v pořadu Reportéři ČT, už před dvěma roky odhalila, že MUDr. Šula si bral od nemocných a jejich příbuzných sta tisíce korun za údajnou léčbu roztroušené sklerózy a autismu, tedy nemocí, které dosud věda vyléčit neumí.

K úplné diskreditaci myšlení Jaroslava Duška stačí už to, že propagoval breathariánství, tedy názor, že lidé mohou být zcela bez potravy. V listopadu 2011 besedoval s Henri Monfortem, který údajně od roku 2002 nejedl (v té době tedy devět let!). Dlouhodobě se J. Duškovi i filozofii (západní i východní) věnuji na svém YouTube kanále „Antonín Dolák“, zájemci o další informace se mohou podívat právě tam.

Autor je filozof.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…