Kalousek
Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her
O čem kauza je?
Nadační fond proti korupci (dále jen „NFPK“ nebo „fond“) zveřejnil dne 1. 7. 2014 prázdninové čtení „k vodě“. Čtenáři nabízí na jednom místě souhrn těch kauz, díky kterým se úředník a politik Miroslav Kalousek stal za 20 let nejvlivnějším politikem a zákulisním hráčem své doby.
Na základě otevřených zdrojů je možné si připomenout kauzy posledních dvaceti let, ve kterých buď přímo, nebo nepřímo figuroval úředník a posléze politik a člen vlád České republiky Miroslav Kalousek. Zájemci se tak mohou dozvědět, jak zkušení parašutisté hodnotili „kvalitní“ padáky, na nichž zahynul vojín Roman Prinich, jak se v případě zakázky na modernizaci tanku řady T-72 hlasovalo až do úplného vítězství outsidera, jak se „ztratil“ otisk firemního razítka z obálky v zakázce na štábní informační systém. Dále pak jak byly vyměněny stíhací letouny MiG-29 za polské vrtulníky, které však pro svůj účel nebyly příliš vhodné, jak se v roce 1997 přel Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem o to, zda armádní koncepce obrany země požaduje maximální nebo minimální počet tanků řady T-72, nebo jak proběhl „prodej“ kasáren na náměstí Republiky v Praze v hodnotě necelé jedné miliardy korun, ze které však stát neobdržel skoro nic.
Je možné se z publikace dozvědět, jak náměstek na Ministerstvu obrany M. Kalousek „o všem rozhodoval“, ale za „nic“ nenesl právní odpovědnost, což je pravý klíč k tomu, proč nebyl za své působení na Ministerstvu obrany v 90. letech nikdy policií obviněn.
Nikoli nezajímavá je i role M. Kalouska v kauze Diag Human, ve které jeho dobrý známý a „soused přes řeku“ Josef Šťáva požaduje po státu mnoho miliard za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Překvapivá je i podpora poslance M. Kalouska při nákupu nadzvukových letounů Gripen, která byla podmíněna zvýšením salda státního rozpočtu o desítky miliard korun, nebo podpora projektu elektronického mýtného systému a následného projektu elektronických vinět namísto papírových dálničních známek, o němž odborníci prohlašovali, že „z hlediska ekonomického, dopravního i technického je to naprostý nesmysl“, přičemž celý projekt měl být o devět až jedenáct miliard korun v průběhu pěti let dražší, než papírové dálniční známky.
Překvapí i to, jak křesťanskodemokratický ministr financí Kalousek nadělil pod stromeček v roce 2008 hazardním společnostem dárek v podobě povolení internetového kurzového sázení. Za zmínku také stojí podivný postoj M. Kalouska v kauze nákupu letounů CASA a také podivná snaha o prosazení jediné superzakázky v objemu mnoha desítek miliard korun na odstranění starých ekologických škod. Zmíněn je také jeho postoj k zákonu o církevním narovnání. Součástí publikace je také humorné odlehčení a je zmíněn výrazný smysl pro humor, kterým M. Kalousek vládne jako málokdo na české politické scéně. Přiložen je také popis jeho vazeb na zbrojaře Richarda Hávu.
„Zmíněnou publikaci jsme se rozhodli publikovat z toho důvodu, že doposud takovýto souhrn chyběl. Rád bych tímto jménem Fondu popřál všem zajímavé, i když rozhodně bohužel ne veselé, čtení,“ okomentoval vydání publikace ředitel Fondu Petr Soukenka.
Publikace je k dispozici ve stručné a v podrobnější verzi (vizte níže). Obě verze se liší počtem stran, věnovaným jednotlivým kapitolám. Ta první je určena nenáročnému čtenáři, kterému postačí rámcový popis kauz bez jemnějších souvislostí.
Jaké dokumenty si můžete k tématu stáhnout?
- Miroslav kalousek a 20 let jeho politických a úřednických her - stručná verze (20.5.2014)
- Miroslav Kalousek a 20 let jeho politických a účednických her - podrobnější verze (20.5.2014)
- Verze pro čtečky - Formát EPUB a Formát MOBI
- Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her (TZ NFPK, 1.7.2014)